Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. doresc sa intreb ce act juridic are o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. doresc sa intreb ce act juridic are o valoare mai ...

Buna ziua. doresc sa intreb ce act juridic are o valoare mai mare,hotararea judecatoreasca definitiva sau titlu de proprietate,ordinea aparitiei fiind aratata mai sus
Au aceeași valoare juridică.
indiferent de ordinea aparitiei
Buna ziua. doresc sa intreb ce act juridic are o valoare mai mare,hotararea judecatoreasca definitiva sau titlu de proprietate,ordinea aparitiei fiind aratata mai sus

As spune hotararea jud, fara sa ma gandesc prea mult. De ce? Pentru ca titlul de proprietate il mai ataci pentru una pentru alta, il mai contesti, il mai desfiintezi, etc, insa hotararea jud , daca ti-a intrat in autoritate de lucru judecat , nici papa de la roma nu mai are ce-i face , asta fie vorba intre noi.
Si hotararea judecătorească se ataca.
Prin apel, prin recurs. Poti ajunge pana la CEDO.
Intrebarea este extrem de generală.
La ce se refera hotărârea judecătorească? Care e problema cu titlul? Care are mai mare forță juridică în raport cu ce?
Si hotararea judecătorească se ataca.
Prin apel, prin recurs. Poti ajunge pana la CEDO.

Ce apel? Ce recurs? Definitiva = neapelabila, necasabila, mergeti la art 634 C. proc. civ., sunt scrise acolo ...

Pai , domnul petre a spus : "hotararea judecatoreasca definitiva"
..., hotararea judecatoreasca definitiva ...

Iar daca am spus ca nici papa de la roma nu mai are ce-i face ...ce sa caute la CEDO?
Sincer acum, uzerul a intrebat altceva. In fine ...