Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cine înființează în cazul unei UAT „Comisia de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cine înființează în cazul unei UAT „Comisia de analiză privind încălcarea dreptului de acces la informațiile de interes public”?

Cine înființează „Comisia de analiză privind încălcarea dreptului de acces la informațiile de interes public” potrivit normelor metodologice de aplicare a legii 544/2001?

Pentru analiza reclamațiilor administrative ale persoanelor, vizând nerespectarea prevederilor Legii nr. 544/2001 și ale prezentelor norme metodologice, la nivelul fiecărei autorități sau instituții publice se constituie o comisie de analiză privind încălcarea dreptului de acces la informațiile de interes public.

1. Este comisie de specialitate în subordinea Consiliului Local?

2. Cine inițiază constituirea comisiei? Primarul sau președintele de ședință al consiliului local?

3. Această comisie trebuie să fie separată sau poate fi cuprinsă în cadrul unui comisii cu activitate mai largă, precum „Comisia juridică, de disciplină, apărarea ordinii publice, respectarea drepturilor cetăţeneşti, etc.”?

Mulțumesc!
Andr@, utilizator
Comisia se înființează de primar, prin dispoziție și nu are nici o legătură cu comisiile de specialitate ale Consiliului Local.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns!