Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GDPR - Ce înseamnă operator de date cu caracter ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GDPR - Ce înseamnă operator de date cu caracter personal? Suntem ...

GDPR - Ce înseamnă operator de date cu caracter personal? Suntem o firma care are contracte de colaborare cu alte cateva zeci de srl-uri, deci ,,datele personale (numele doar),, ale administratorilor firmelor colaboratoare le cunoastem, ele fiind parte integranta din contracte. Mai avem datele celor 5 salariati proprii.
,,Operatorul este definit de GDPR drept „persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau alt organism care, singur sau împreună cu altele, stabilește scopurile și mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal.
Deci suntem sau nu operatori de date cu caracter personal ???
Buna seara,

Operatorul este definit de GDPR drept „persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau alt organism care, singur sau împreună cu altele, stabilește scopurile și mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal
operatorul decide scopurile și mijloacele prelucrării datelor personale.

Astfel, dacă organizația decide „de ce” și „cum” ar trebui prelucrate datele personale (de exemplu datele angajaților, clienților, abonaților, membrilor, vizitatorilor pe site), atunci ea este un operator de date.

Angajații organizației vor prelucra datele pentru a îndeplini sarcinile organizației în calitate de operator.

Unul dintre cele mai importante lucruri pe care le are de făcut o organizație atunci când decide să se alinieze la GDPR, este să determine cine este operatorul de date, deoarece lui îi revin cele mai multe obligații.
Cu alte cuvinte, operatorul are sarcina responsabilității.

Acesta trebuie să realizeze informarea persoanei vizate, să se asigure că prelucrarea este legală și că drepturile persoanei sunt onorate, să efectueze evaluări de impact, să se asigure că sunt respectate principiile prelucrării, să asigure securitatea și confidențialitate datelor.

Majoritatea organizațiilor sunt operatori de date.