Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Pot avea ONG-urile expres autorizate calitate ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Pot avea ONG-urile expres autorizate calitate procesuală activă?

Pot avea ONG-urile expres autorizate (drept urmare a aprobării statutului și a înscrierii în Registrul asociațiilor și fundațiilor prin încheierea judecătorului desemnat) calitate procesuală activă în vederea chemării în judecată a unor persoane fizice/juridice care încalcă diverse norme și prevederi legislative?

Cu excepția ONG-urilor din domeniul protecției mediului, care au calitate procesuală activă în probleme de mediu indiferent dacă și/sau cine a suferit prejudiciul din punct de vedere al legislației civile, care este situația celorlalte ONG-uri?

Spre exemplu:

1. Poate un ONG al bicicliștilor constituit special în acest scop să dea în judecată persoanele care „parchează” în mod repetat pe pistele de bicicletă, suplimentar față de sesizarea poliției, dacă prin această sesizare nu se rezolvă mai nimic?

2. Poate un ONG al persoanelor cu deficiențe locomotorii să dea în judecată pe șoferii care „parchează” pe trotuar făcând imposibilă deplasarea celor în scaun cu rotile, suplimentar față de sesizarea poliției, dacă prin această sesizare nu se rezolvă nimic?

3. Poate un ONG de urbanism să dea în judecată persoanele care și-au montat aparate de aer condiționat pe fațada dinspre stradă ale clădirii, deși acest lucru este interzis prin PUG, suplimentar față de sesizarea Disciplinei în Construcții sau dacă prin această sesizare nu s-a rezolvat nimic?

Cred că este destul clar la ce mă refer...

Dacă prin actul constitutiv/statut ONG-ul își propune în mod expres activități litigioase față de persoane fizice și juridice, suplimentar față de simpla sesizare a autorităților, va putea fi înființat, respectiv chiar va putea desfășura astfel de activități, fără a reprezenta o persoană concretă care este afectată de conduita nelegală a terților (similar cu ONG-urile de mediu)?
george-neagu, moderator
Am înțeles ideea și, în opinia mea, răspunsul este nu. Faptul că aveți expres în statut posibilitatea de a desfășura "activități litigioase" nu este suficient. Este necesar și mandat expres/special din partea unor persoane care au fost efectiv vătămate. Instanța de judecată va respinge acțiunea pentru lipsă calitatea procesuală activă.

Alte ONG-uri care se bucură de calitate procesuală activa prin lege sunt cele în domeniul protecției consumatorului și de protecție a drepturilor omului.

Dacă vă mai pot ajuta și cu alte informații vă rog să-mi spuneți.

Andr@ a scris:

Pot avea ONG-urile expres autorizate (drept urmare a aprobării statutului și a înscrierii în Registrul asociațiilor și fundațiilor prin încheierea judecătorului desemnat) calitate procesuală activă în vederea chemării în judecată a unor persoane fizice/juridice care încalcă diverse norme și prevederi legislative?

Cu excepția ONG-urilor din domeniul protecției mediului, care au calitate procesuală activă în probleme de mediu indiferent dacă și/sau cine a suferit prejudiciul din punct de vedere al legislației civile, care este situația celorlalte ONG-uri?

Spre exemplu:

1. Poate un ONG al bicicliștilor constituit special în acest scop să dea în judecată persoanele care „parchează” în mod repetat pe pistele de bicicletă, suplimentar față de sesizarea poliției, dacă prin această sesizare nu se rezolvă mai nimic?

2. Poate un ONG al persoanelor cu deficiențe locomotorii să dea în judecată pe șoferii care „parchează” pe trotuar făcând imposibilă deplasarea celor în scaun cu rotile, suplimentar față de sesizarea poliției, dacă prin această sesizare nu se rezolvă nimic?

3. Poate un ONG de urbanism să dea în judecată persoanele care și-au montat aparate de aer condiționat pe fațada dinspre stradă ale clădirii, deși acest lucru este interzis prin PUG, suplimentar față de sesizarea Disciplinei în Construcții sau dacă prin această sesizare nu s-a rezolvat nimic?

Cred că este destul clar la ce mă refer...

Dacă prin actul constitutiv/statut ONG-ul își propune în mod expres activități litigioase față de persoane fizice și juridice, suplimentar față de simpla sesizare a autorităților, va putea fi înființat, respectiv chiar va putea desfășura astfel de activități, fără a reprezenta o persoană concretă care este afectată de conduita nelegală a terților (similar cu ONG-urile de mediu)?

Cristina Filimon, Avocat
Vă mulțumesc mult pentru răspuns!

Deci, aparent, înțelesesem greșit. Credeam că ONG-urilor de mediu, protecția consumatorului și a drepturilor omului li se recunoaște calitatea procesuală activă direct prin lege, iar celorlalte ONG-uri li se recunoaște indirect prin încheierea judecătorului desemnat, atunci când acesta analizează statutul și îl consideră legal și legitim, apoi dispune înscrierea în Registru...

Raționamentul meu era următorul: spre exemplu în cazul unei asociații al cărei scop este protejarea principiilor de urbanism, potrivit principiului constituțional al liberului acces la justiție i se recunoaște dreptul de a acționa în instanță pe cei care își montează aparate de aer condiționat pe fațada dinspre stradă a imobilului (încălcând astfel normele din PUG) deoarece această încălcare afectează imaginea orașului în ansamblu, nu doar persoane distincte și identificabile, iar statutul asociației conține un astfel de scop general.

Ar putea însă această asociație să atace o documentație de urbanism (PUG/PUZ/PUD) pe care o consideră nelegală, având în vedere că documentațiile de urbanism sunt acte cu putere normativă?

Cristina Filimon a scris:

Alte ONG-uri care se bucură de calitate procesuală activa prin lege sunt cele în domeniul protecției consumatorului și de protecție a drepturilor omului.

În strânsă legătură cu exemplul doi, o asociație de protecție a drepturilor omului ar putea da în judecată pe cei care parchează pe trotuar deoarece încalcă în mod evident drepturile persoanelor cu dizabilități locomotorii, obligându-le să se expună pericolului de a coborî pe spațiul carosabil, dar fără a reprezenta o persoană anume, ci doar interesul general?

Citez spre referință din Constituție:

Art. 50 – Protecţia persoanelor cu handicap

Persoanele cu handicap se bucură de protecţie specială. Statul asigură realizarea unei politici naţionale de egalitate a şanselor, de prevenire şi de tratament ale handicapului, în vederea participării efective a persoanelor cu handicap în viaţa comunităţii, respectând drepturile şi îndatoririle ce revin părinţilor şi tutorilor.

Revin cu informații noi:

Cred că, totuși, situația este mult mai bună decât pare... :)

Am găsit acest Ghid al participării publice și al accesului la justiție... [ link extern ]

Începând cu pagina 71 puteți regăsi partea cea mai interesantă. Segmentul debutează cu organizațiile de mediu, unde situația era oricum foarte clară, dar continuă și cu celelalte tipuri de organisme sociale.

De la pagina 75 se discută despre calitatea procesuală a ONG-urilor în materia contenciosului administrativ.

Reiese că ONG-urile care invoca vătămarea unui interes public, pe domenii de interes prevăzute de statutul organizației, au capacitate...

Deci PUZ-urile, de exemplu, ar putea fi atacate de un ONG dedicat urbanismului fără nicio problemă, deoarece sunt acte administrative cu caracter normativ.

Mai mult, prevederile articolului 8 alin. (1^1) din Legea 554/2004 NU SE APLICĂ organismelor sociale interesate („Persoanele fizice şi persoanele juridice de drept privat pot formula capete de cerere prin care invocă apărarea unui interes legitim public numai în subsidiar, în măsura în care vătămarea interesului legitim public decurge logic din încălcarea dreptului subiectiv sau a interesului legitim privat.”).

Plus că jurisprudența la cel mai înalt nivel este favorabilă: practica Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiție şi a Curţilor de Apel sunt uniforme în a aprecia ca organismele sociale interesate pot invoca vătămarea interesului public, spre deosebire de alte persoane fizice şi juridice, care îl pot invoca numai în subsidiarul invocării vătămării unui interes privat.

La pagina 79 se discută despre calitatea procesuală a ONG-urilor în materie civilă...
Acel ghid NU este "izvor de drept" si NU e obligatoriu pentru instante si NU prea cred ca acele idei sunt acceptate de prea multe instante desi ar fi frumos. Numai legea poate conferi calitate procesuala activa unui ONG in functie de specificul sau, si avem la ora actuala pt ONG de mediu, de drepturile omului si de protectia consumatorului. Nu are valoare juridica suficienta o calitate autoproclamata prin statut chair daca acesta a fost incuviintat prin hotarare judecatoreaasca pentru ca hotararea judecatoreasca nu poate deroga / adauga la alege. ONG=uri de urbanism au fost acceptate uneori ca avand calitate procesuala activa sa atace PUG. PUZ, PUD, PATJ etc., dar ca ONG de mediu si aveau in statute specificatia ca sunt ONG de mediu ca prin urbanism aperi si mediul nu doar estatica urbana si dezvoltarea durabila sociala si economica.... NU va recomand sa va bazati pe ce scrie in acel ghid.,.. si cu cateva hotarari judecatoresti nu se face primavara ca in Romania jurisprudenta NU este izvor de drept, nici macar hotararile de speta ale Inaltei Curte de Casatie si Justitie
radumititean, utilizator