avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpararea de vechime in munca e discriminatorie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpararea de vechime in munca e discriminatorie

As dori sa aflu cum poate fi atacata ordonanta de urgenta care da posibilitatea cumpararii de vechime in munca pentru pensie , doar persoanelor care nu au calitatea de pensionari . De ce nu si pensionarilor ? Aceasta discriminare care da posibilitatea celor care nu pot obtine pensie, sa obtina una ( probabil 100-200 lei) si apoi sa primeasca pensia minima de 800 . Un pensionar care ar dori sa isi mareasca pensia ( prin recalculare ) adaugand un an ( minumul) vechime, are interdictie ! Avocatul poporului doarme ?
Cel mai recent răspuns: alexstaneci , utilizator 13:28, 2 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In anul 2010 nu exista notiunea de indice de corectie.
A fost introdusa odata cu intrarea in vigoare a legii 263/2010(01/01/2011). si va disparea cel mai tarziu in data de 01/09/2021.
Nu se aplica nici un indice de corectie pentru cei care si-au deschis drepturile in 2010 si au mai realizat alt stagiu de cotizare.
Exista o exceptie:
Cand deschiderea drepturilor s-a facut pentru pensie de invaliditate pe legea 19/2000 iar trecerea la limita de varsta s-a facut pe legea 263/2010.
Ultima modificare: Miercuri, 26 August 2020
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru lamuriri, insa asta arata ca si legea este stramba, un pensionar cu media de 1 punct in 2010 ramane cu un punct . iar unul cu media de 1 punct in 2020-2021 , va primi 1.41 puncte .....
Incepand cu 01/09/2021 cel cu 1,41 va ramane doar cu punctele acumulate pe contruibutivitate.
Cele de pe indicele de corectie vor disparea.
a sosit si 1 /09/2021 , s-a corectat ceva ? :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca după pensionare anticipată florinm58 florinm58 Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt niste calcule mai ... (vezi toată discuția)
Indice corecȚie pensie ! bună seara, În baza noii legi a pensiilor, valabilă de la ... cicinho cicinho Bună seara, În baza noii legi a pensiilor, valabilă de la 01.09.2021, indicele de corecție rămâne 1,41 pentru cei care beneficiază de condiții ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie ... BalanValentin BalanValentin Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie 2019, in baza legii 263/2010, la virsta de 59 de ani si 3 luni , . conditii speciale de 8 ani ... (vezi toată discuția)