avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apeluri+mesaje repetate=hartuire?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apeluri+mesaje repetate=hartuire?

Buna ziua. Am cunoscut pe facebook o persoana dintr-o alta localitate, cu care am inceput sa povestim online si la tel. Dupa 3 saptamani a zis ca nu doreste o relatie dar nu a specificat ca nu vrea nici sa vb. Am incercat sa o sun de pe 3 nr dar nu a raspuns, i-am trimis cateva mailuri dar, la fel, nu a raspuns. Dupa 5 zile am vizitat-o la servici si mi-a zis ca nu mai vrea sa vorbim si sa nu o mai caut. Am zis ca ok. Doar ca a doua zi, am fost sunat de la politie spunandumi-se ca a facut o plangere penala impotriva mea pentru hartuire si ca peste 2 saptamani urmeaza sa dau si eu declaratie. Am inteles ca mesajele si telefoanele din cele 5 zile sunt considerate hartuire chuar daca ea nu a raspuns la nici unul, respectiv nu mi-a zis ca nu vrea sa o sun. Mi s-a zis de la politie ca in astea 2 sapt sa nu iau legaturacu ea. Ce pot face in aceasta situatie? Risc o cindamnare penala? Multumesc.

Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2020
Cosmincom, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cosmincom , utilizator 14:08, 7 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Probabil ca respectiva persoana doreste sa nu mai interactionati cu dansa.

Posibil sa nu fie intrunit elementul constitutiv al infractiunii de hartuire.(aceasta infractiune este savarsita cu intentie , prin acte repetate ).

ARTEA II: PARTEA SPECIALĂ
TITLUL I: Infracţiuni contra persoanei
CAPITOLUL V: Infracţiuni privind obligaţia de asistentă a celor în primejdie
Art. 208: Hărţuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Daca este cauzata o stare de temere, infractiunea poate fi retinuta.

Starea de temere poate genera o stare de pericol.

Ati proferat acte de amenintare la adresa respectivei persoane?

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana
Ultima modificare: Luni, 7 Septembrie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc pt raspuns. Nu am amenintat-o, nu am jignit-o. Practic nu stiam daca nu a patit ceva., pt ca la ultima discutie imi spunea ca are probleme. Din pacate eu nu mai am mesajele pe facebook respectiv SMS pt ca le stersesem in momentul in care am zis ca gata, nu o mai caut. Se pot recupera cumva sau cere de la facebook? Sau sms-urile?

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Probabil ca respectiva persoana doreste sa nu mai interactionati cu dansa.

Posibil sa nu fie intrunit elementul constitutiv al infractiunii de hartuire.(aceasta infractiune este savarsita cu intentie , prin acte repetate ).

ARTEA II: PARTEA SPECIALĂ
TITLUL I: Infracţiuni contra persoanei
CAPITOLUL V: Infracţiuni privind obligaţia de asistentă a celor în primejdie
Art. 208: Hărţuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Daca este cauzata o stare de temere, infractiunea poate fi retinuta.

Starea de temere poate genera o stare de pericol.

Ati proferat acte de amenintare la adresa respectivei persoane?

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot sa fac - hartuire telefonica nenemus nenemus De mai bine de 5 ani, exista cineva care ii tot trimite mesaje sau apeleaza cu nr privat pe nr de tel al sotiei, indiferent cat de repede sau cat de des si-a ... (vezi toată discuția)
Hartuire pe facebook si la telefon ? AndreeaP14 AndreeaP14 Buna, Am si eu o problema cu o persoana,sau mai bine zis doua de genul feminin pe facebook.Una dintre ele crede ca am avut ceva cu prietenul ei ( ceea ce este ... (vezi toată discuția)
Pot sa dau in judecata facebook chucki chucki Buna ziua. Astazi pe facebook, in timpul unei postari pe o pagina publica, am fost injurat de nenumarate ori, amenintat cu moartea (direct si indirect) fara ca ... (vezi toată discuția)