Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire ...

Buna ziua!
Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire atat timp cat parintii mei sunt in viata?
Mama mea urmeaza sa mosteneasca o casa in valoare de peste 100000 euro si vreau ca aceasta sa ii ramana fratelui meu.
Eu voi primi de la frate un teren de 10000 euro si pentru acest gest vreau sa renunt la mostenire.
Multumesc!
Mama este unicul mostenitor. Tatal ei a decedat in urma cu patru luni si ea a ramas singura mostenitoare dar nu a facut inca succesiunea. Eu inteleg ca nu se poate renunta la ceva ce nu exista dar dupa decesul mamei si al tatalui voi fi automat mostenitor.
La data decesului poate nu exista nimic in patrimoniul lor dar tot voi avea calitatea de mostenitor. La aceasta calitate (viitoare) intentionam sa renunt. Pot mosteni si datorii nu doar bunuri.
Am citit si am inteles cum stau lucrurile si cu datoriile dar nu asta este subiectul.
Din cate am vazut nu exista o portita prin care un frate sa fie asigurat ca nu vor participa la o viitoare succesiune ceilalti frati.
Spre exemplu eu nu vreau ca urmasii mei sa imi mosteneasca parintii daca eu mor. Cum procedez?
Za zicem ca eu am primt bani de la parinti si mi-am cumparat un apartament. Fratele meu sta cu frica ca daca se intampla ceva cu mine il vor da copii mei afara?
Posibilitatea de vanzare a vilei nu exista deoarece valoreaza peste 100000 euro iar vanzarea nu poate fi fictiva pt ca este ilegal si plata trebuie facuta prin banca.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Vă atest eu declarația. Cu o condiție. Să-mi dovediți că ați negociat cu tanti cu coasa și v-a garantat cine va face primul check-in-ul pe lumea ailaltă. Ca să știu pe cine trec ca fiind moștenitorul cui, mai exact. Fiindcă vocația la moștenire depinde de ordinea ...plecărilor. (Moștenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în ființă).

Cam ... abruptă explicația. Dar rezultă cu prisosință, cred eu, rațiunea pentru care legea sancționează cu nulitatea absolută actele asupra unei moșteniri nedeschise (adică - mai pe românește - asupra moștenirii unei persoane care nu a murit încă).

Apropo, expresia „urmează să...” îmi sugerează că nici măcar persoana de la care mama urmează să moștenească nu-i chiar atât de decedată pe cât ar trebui să fie...

Ar fi preferabil să discutați cu un avocat. Ca să „priceapă” și el de ce vă simțiți așa de (supra)îndatorat pentru gestul de „a vinde

Buna ziua,

Daca excludeti vanzarea, va ramane donatia ( in timpul vietii mamei ) - acesta se poate ataca de tatal dvs si de dvs in cazul nefericit in care mama ar deceda prima.

Sau testamentul, dupa moartea mamei, riscul de atac exista in ambele acte juridice insa doar din partea dvs si a sotului, pentru ca veti ramane cel de-al doilea copil al defunctei si sotul supravietuitor.

Alte acte prin care sa renuntati la mostenire nu exista, cum au spus si domnii avocati mai sus - cat timp nu se naste dreptul la mostenire nu se poate opera cu acest drept. Acesta se naste doar la data decesului mamei si al tatalui.

Multumesc,
Daca mama dvs. nu a acceptat inca succesiunea , cred ca ar putea da o declaratie notariala ca nu o accepta , iar atunci veniti dvs. si fratele la succesiune , asta daca nu mai aveti alti frati . Pe urma , prin partaj , fratele poate obtine toata casa dand la schimb ( pentru partea dvs. ) terenul , sau casa plus o suma de bani - ca spuneati ca urmeaza sa-l cumparati - si dvs. terenul . Daca mama a acceptat-o deja ,dupa ce obtine certificatul de mostenitor , poate sa va doneze amandurora casa , si pe urma faceti la fel partajul . Cred ca pentru a doua ipoteza are nevoie ca sotul sa consimta la donatie . Domnii avocati sau notari pot sa va spuna daca e fezabila vreuna din aceste tranzactii.
Multumesc tuturor pentru informatii!

CHKa a scris:

Daca mama dvs. nu a acceptat inca succesiunea , cred ca ar putea da o declaratie notariala ca nu o accepta , iar atunci veniti dvs. si fratele la succesiune , asta daca nu mai aveti alti frati . Pe urma , prin partaj , fratele poate obtine toata casa dand la schimb ( pentru partea dvs. ) terenul , sau casa plus o suma de bani - ca spuneati ca urmeaza sa-l cumparati - si dvs. terenul . Daca mama a acceptat-o deja ,dupa ce obtine certificatul de mostenitor , poate sa va doneze amandurora casa , si pe urma faceti la fel partajul . Cred ca pentru a doua ipoteza are nevoie ca sotul sa consimta la donatie . Domnii avocati sau notari pot sa va spuna daca e fezabila vreuna din aceste tranzactii.

Buna ziua,

MARE ATENTIE va rog nu sfatuiti eronat: daca mama va renunta la mostenire CEI 2 FRATI nu vor veni la succesiune prin REPREZENTARE, riscand sa fie indepartati de la mostenire de rudele mai apropiate de bunic.

Multumesc,
seldom, utilizator