avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire ...

Buna ziua!
Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire atat timp cat parintii mei sunt in viata?
Mama mea urmeaza sa mosteneasca o casa in valoare de peste 100000 euro si vreau ca aceasta sa ii ramana fratelui meu.
Eu voi primi de la frate un teren de 10000 euro si pentru acest gest vreau sa renunt la mostenire.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:52, 8 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Succesiunea este deschisa prin moarte.

Nu puteti perfecta o declaratie de renuntare la succesiune, cata vreme parintii dvs . sunt in viata.

Orice pact asupra unei succesiuni nedeschise este lovit de nulitate absoluta.

Nu exista o renuntare "in favorem " , deci posibilitatea normativa de a renunta in favoarea fratelui dvs.

Dumneavoastra, insa, puteti ceda cota-parte din dreptul de proprietate catre fratele dvs, iar acesta sa va despagubeasca , platind o sulta.

Exista posibilitatea ca mama dvs. sa instraineze casa mostenita catre fratele dvs.

Fratele dvs. va instraineaza dvs . terenul.
Fratele are in proprietate doar cota de 1/2 din acel teren pe care intentionez sa il cumpar. Tranzactia nu va fi fictiva si o voi efectua plata prin transfer bancar.
Pe mine nu ma intereseaza absolut deloc casa parintilor. Fratele nu imi vinde drcat daca are ceva la mana ca va ramane el cu vila. Se teme ca daca imi vinde o sa ramana pe dinafara (influente din partea concubinei).
Noi nu ne-am certat niciodata si am o situatie materiala mult mai buna decat a fratelui. Ma intereseaza terenul doar pentru a-mi mari curtea. Detin o casa exact langa terenul fratelui.
Ultima modificare: Marți, 8 Septembrie 2020
Manuela Rășină, administrator
Cel mai bine asteptati sa treaca parintii in nefiinta, dezbateti succesiunea, faceti partajul intre dvs. si va luati fiecare bunurile.
Astfel, amandoi veti avea siguranta din partea celuilalt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! mă poate ajuta cineva cu o speță, vă rog? ce ... Oanarsk Oanarsk Bună seara! Mă poate ajuta cineva cu o speță, vă rog? Ce presupune o declarație la notar de renunțare la moștenire în favoarea fratelui contra unei ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare -cumpărare sau donație Dacus Dacus Buna ziua. Va rog sa ma ajutați cu situația de mai jos. Mama mea nu are niciun ajutor financiar inafara de ajutorul social dat de primărie si m-am oferit ... (vezi toată discuția)
Act intre frati in vederea despagubirii partii mostenite DanaX11 DanaX11 Buna ziua, Imi cer scuze daca nu e locul potrivit unde sa intreb acest lucru, insa am nevoie rapida de o lamurire. Situatia este urmatoarea: In urma ... (vezi toată discuția)