avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Varul primar (singura ruda a decedatului) poate ataca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Varul primar (singura ruda a decedatului) poate ataca testamentul ...

Varul primar (sigura ruda a decedatului) poate ataca testamentul facut de acesta in favoarea unei persoane străine?
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 10:45, 3 Septembrie 2020
Nu, Reductiunea testamentului poate fi ceruta numai de mostenitorii rezervatari, adica de soțul supraviețuitor, descendenții și ascendenții privilegiați ai defunctului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)
Succesiune marcelsimion marcelsimion TRAIM IN TARA TUTUROR POSIBILITATILOR ! ADIO AMERICA ROMANIA TE-A DETRONAT SUNTEM CAMPIONI CU O MEDALIE RARA . Nu imi vine sa cred am in mana un document de ... (vezi toată discuția)
In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)