Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Întâietate: cumul de funcții sau angajare pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Întâietate: cumul de funcții sau angajare pe perioadă determinată?În cazul în care la o școală este aprobată o ...

Bună ziua! În cazul în care la o școală este aprobată o jumătate de normă de bibliotecar, care până acum se fragmenta la cumul de funcții, cine are întâietate la angajare: o persoană din afară, cu studii de inițiere în biblioteconomie, sau un profesor abolvent al facultății de litere, titular, cu un curs de specializare de (profesor documentarist (bibliotecar) care cere cumul de funcții? Acesta din urma a mai lucrat pe unul din fragmentele de normă!
Sorina Gabi, utilizator

Sorina Gabi a scris:

Bună ziua! În cazul în care la o școală este aprobată o jumătate de normă de bibliotecar, care până acum se fragmenta la cumul de funcții, cine are întâietate la angajare: o persoană din afară, cu studii de inițiere în biblioteconomie, sau un profesor abolvent al facultății de litere, titular, cu un curs de specializare de (profesor documentarist (bibliotecar) care cere cumul de funcții? Acesta din urma a mai lucrat pe unul din fragmentele de normă!

Poate nu am fost destul de clară: cine are întâietate la angajare: o persoană care va încheia un contract pe perioadă determinată, sau un angajat din cadrul școlii, cu studiile necesare, la cumul de funcții? Nu s-a anunțat concurs, sau altceva. Până acum se făcea angajarea pentru un an pe bază de dosar.
Nu exista un astfel de criteriu de prioritate ...prioritate are cel care este admis la concurs.