avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Testul pozitiv din timpul izolării la domiciliu după ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Testul pozitiv din timpul izolării la domiciliu după 9 zile ...

Testul pozitiv din timpul izolării la domiciliu după 9 zile prelungește izolarea la domiciliu încă 14 zile de la data testării?Va rog ! Care este legislația? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:39, 12 Septembrie 2020
De ce ati facut test dupa 9 zile de la momentul izolarii?
Am solicitat un test imediat după izolare (4 zile) ca urmare a pierderii mirosului. Au spus că nu se face la domiciliu dar au venit după o săptămână.(Menționez că nu am nici un simptom și evident și mirosul mi-a revenit)
Ultima modificare: Joi, 10 Septembrie 2020
dritaS, utilizator
Cand v-a revenit mirosul, cand erati pozitiv sau ulterior?
Ati avut si alte probleme?
Ultima modificare: Joi, 10 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Înainte de test, imediat după izolare,dar mi-a revenit in 3,4 zile (tot înainte de test) și absolut nici o alta problema medicala pe toată perioada adică până în prezent când sâmbătă de trebui să ies din izolare.
Vorbiti cu ei sa va testeze.
Sesizati in scris prin e-mail problema si sa vina sa va testeze.
La telefon am inteles ca DSP nu raspunde.
Ar trebui schimbata intreaga conducere in acest caz, fara nicio discutie.
Daca unul nu se descurca sa conduca DSP trebuie imediat schimbat.

Trebuie stabilit exact daca mai sunteti sau nu pozitiv si nu sa stati aiurea in izolare.
Incompetenta lor nu trebuie sa va incalce drepturile fundamentale.
Daca va testeaza se va lamuri situatia si asa ar trebui procedat.
Ultima modificare: Joi, 10 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Buna ziua! in cazul infectarii cu noul coronavirus, cand se poate ... Raluca Dana Raluca Dana Buna ziua! In cazul infectarii cu noul coronavirus, cand se poate intoarce cineva, legal, la munca? Poate reveni dupa 14 zile, chiar si cu test pozitiv? ... (vezi toată discuția)
Ma poate obliga angajatorul sa am test negativ după ce am efectuat ... Pmpmpreda Pmpmpreda Ma poate obliga angajatorul sa am test negativ după ce am efectuat perioada legală de izolare fiind confirmată pozitiv Covid-19. Cadrul legal as vrea sa il ... (vezi toată discuția)
Test pozitiv dupa 14 zile de izolare Adrian_Ilie_Argesanu Adrian_Ilie_Argesanu Buna ziua! Un membru al familiei a fost pozitiv, a stat 14 zile in carantina acasa, la iesire i s-a cerut test negativ pentru intoarcerea la munca, dar la ... (vezi toată discuția)