avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Vanzare laptopuri uzate catre angajatii care le-au ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Vanzare laptopuri uzate catre angajatii care le-au folosit

Buna ziua, as dori sa stiu in ce conditii este permisa vanzarea de echipamente IT catre angajatii care le-au folosit? Exista o lege care reglementeaza aceste aspecte? Este obligatorie oferirea de garantie?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Cristina Filimon , Avocat 21:52, 16 Septembrie 2020
Singura lege aplicabilă este codul civil. Cât despre garanții, puteți să o excludeți prin contract.

special.guest a scris:

Buna ziua, as dori sa stiu in ce conditii este permisa vanzarea de echipamente IT catre angajatii care le-au folosit? Exista o lege care reglementeaza aceste aspecte? Este obligatorie oferirea de garantie?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantia maxima acordata unui produs blade.m blade.m Buna ziua, As dori sa stiu daca exista vreun articol in lege care ma impiedica sa acord o perioada de garantie mai lunga unui produs, avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Certificat de garantie NM NM Imi puteti spune va rog, daca perioada de garantie de 24 luni se aplica pentru toate echipamentele de pe piata romaneasca? Metionez ca este vorba de ... (vezi toată discuția)
Garantie intre persoane juridice AlexRo AlexRo Buna ziua, Firma noastra vrea sa inceapa sa aduca niste echipamente din Germania. Aceste echipamente vor fi vandute exclusiv catre alte firme si nu catre ... (vezi toată discuția)