Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Diminuare Fond de Rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Diminuare Fond de Rulment

Buna ziua! As vrea sa ma ajutati in urmatoarea problema referitoare la fondul de rulment al unei Asociatii de proprietari. Astfel, am constatat ca la toti proprietarii valoarea fondului depaseste cu mult valoarea prevazuta de lege. De exemplu la doua camere acesta este de peste 700 de lei desi in iarna nu s-a platit la intretinere mai mult de 400 de lei, sau la patru camere sunt sume de 1200 de lei, 1300 de lei desi nu se plateste mai mult de 800 de lei. Se pare ca a fost o greseala a fostului administrator pe care l-am schimbat acum 3 ani care folosea fondul de rulment si ca fond de reparatii. Noi dorim ca din fondul actual de rulment sa luam ceea ce se depaseste si sa-i trecem in fondul de reparatii. Problema este ca firma care ne administreaza contabil spune ca nu poate face asa ceva deoarece se incalca legea. deoarece art.72 nu prevede diminuarea lui decat cand se v=schimba proprietarul si ca el nu poate fi folosit pentru plata unor lucrari de reparatii. Ce este de facut? Multumesc!
Va mujltumesc inca odata tuturor pentru ajutor! Toate cele bune!