avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de Mostenitor - un beneficiar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de Mostenitor - un beneficiar decedat

Buna - as aprecia enorm o opinie in legatura cu un Certificat de Mosternitor pentru o gospodarie.
Certificatul este pe numele tatalui meu decedat si a sorei lui (singura) in viata. Mama mea este si ea decedatata si eu sunt singurul copil. Intrebarile sunt: la momentul acesta sunt drepturile mele egale cu ale sorei tatalui meu in viata ? Care sunt urmatoarele etape pentru a realiza diviziunea masei succesorale?

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Laur94 , utilizator 22:09, 20 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e necesară prezenta sau acordul mătușii.
Moștenitorii tatălui dvs sunteti mama si dvs
Multumec mult, discustia aceasta a fost extrem de utila.
Voi incepe o noua discutie : "Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati" care este relatat la aceeasi situiatie familiara.

raluk0207 a scris:

Nu e necesară prezenta sau acordul mătușii.
Moștenitorii tatălui dvs sunteti mama si dvs

Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2020
Laur94, utilizator
Buna seara,

O noua intrebare generata de raspunsul primit in cealalta discutie pe care am deschis-o:

Presupun ca dezbateres cotei mele la notariat poate fi facuta prin procura, correct?

Multumesc,

Laur94 a scris:

Multumec mult, discustia aceasta a fost extrem de utila.
Voi incepe o noua discutie : "Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati" care este relatat la aceeasi situiatie familiara.

raluk0207 a scris:

Nu e necesară prezenta sau acordul mătușii.
Moștenitorii tatălui dvs sunteti mama si dvs



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. In cazul in care aveti pretentii la succesiune, dar nu va puteti prezenta personal, puteti împuternici o altă persoană, să vă reprezinte la dezbaterea moștenirii.
Multimesc mult.

raluk0207 a scris:

Da. In cazul in care aveti pretentii la succesiune, dar nu va puteti prezenta personal, puteti împuternici o altă persoană, să vă reprezinte la dezbaterea moștenirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate pe numele bunicilor decedati as aprecia ... Laur94 Laur94 Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati As aprecia enorm clarificari pentru situatia urmatoare: 1. Titlul de Proprietate pt teren extravilan pe ... (vezi toată discuția)
Împărțire bunuri MirelaIonela MirelaIonela Bunicul meu pe al cărui nume este actul de proprietate este decedat, la fel si sotia, el avea 2 copii : tatăl meu (decedat) si inca o fata. Si eu mai am o ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunic amarilys amarilys Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa deschidem o succesiune dupa bunicul decedat, respectiv dupa partea care ii revine tatalui meu (la randul sau ... (vezi toată discuția)