Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de Mostenitor - un beneficiar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de Mostenitor - un beneficiar decedat

Buna - as aprecia enorm o opinie in legatura cu un Certificat de Mosternitor pentru o gospodarie.
Certificatul este pe numele tatalui meu decedat si a sorei lui (singura) in viata. Mama mea este si ea decedatata si eu sunt singurul copil. Intrebarile sunt: la momentul acesta sunt drepturile mele egale cu ale sorei tatalui meu in viata ? Care sunt urmatoarele etape pentru a realiza diviziunea masei succesorale?

Multumesc mult
Nu e necesară prezenta sau acordul mătușii.
Moștenitorii tatălui dvs sunteti mama si dvs
Multumec mult, discustia aceasta a fost extrem de utila.
Voi incepe o noua discutie : "Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati" care este relatat la aceeasi situiatie familiara.

raluk0207 a scris:

Nu e necesară prezenta sau acordul mătușii.
Moștenitorii tatălui dvs sunteti mama si dvs

Laur94, utilizator
Buna seara,

O noua intrebare generata de raspunsul primit in cealalta discutie pe care am deschis-o:

Presupun ca dezbateres cotei mele la notariat poate fi facuta prin procura, correct?

Multumesc,

Laur94 a scris:

Multumec mult, discustia aceasta a fost extrem de utila.
Voi incepe o noua discutie : "Titlu de Proprietate pe numele bunicilor decedati" care este relatat la aceeasi situiatie familiara.

raluk0207 a scris:

Nu e necesară prezenta sau acordul mătușii.
Moștenitorii tatălui dvs sunteti mama si dvs

Da. In cazul in care aveti pretentii la succesiune, dar nu va puteti prezenta personal, puteti împuternici o altă persoană, să vă reprezinte la dezbaterea moștenirii.
Multimesc mult.

raluk0207 a scris:

Da. In cazul in care aveti pretentii la succesiune, dar nu va puteti prezenta personal, puteti împuternici o altă persoană, să vă reprezinte la dezbaterea moștenirii.