Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asigurări de sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asigurări de sanatate

La plângerea penală depusă de angajator contractul meu de munca a fost suspendat timp de 7 ani de zile. In ăceasta perioada puteam fi asigurată ?
Moro2020, utilizator
Da, puteati fi asigurata.
Daca nu am avut un alt loc de muncă, nu am incheiăt cu casa de asigurări contract ,cum as fi putut fi asigurata?
O persoana poate fi asigurat sau coasigurat in sistemul de sanatate publica, potrivit Legii nr.95/2006.... Coasiguratul beneficiaza de aceleasi servicii medicale precum salariatul si nu are obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate.
Cornel Vasile, Consilier juridic