Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca voi fi insotitor legal al fratelui meu cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca voi fi insotitor legal al fratelui meu cu handicap grad ...

Daca voi fi insotitor legal al fratelui meu cu handicap grad 1,voi primi salariu pe langa pensia lui care ii apartine?
Pot imparti salariul cu o infirmiera ,sa se ocupe de menaj si igiena lui personala?
Mai important de atat ,pot studia sau lucra in paralel daca sunt insotitor legal,am program de norma intreaga si n am dreptul sa mi continui studiile sau sa mai iau un job part time?
Pot avea o firma ca pfa/srl in caz de sunt si insotitor?
DanMaria51, utilizator
La intrebarea 1 , 3 si 4 raspunsurile sunt afirmative.

La intrebarea 2 , opinia mea, este ca nu se poate sa angajati pe altcineva care sa se ingrijeasca de fratele dvs daca sunteti insotitor legal.