avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca voi fi insotitor legal al fratelui meu cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca voi fi insotitor legal al fratelui meu cu handicap grad ...

Daca voi fi insotitor legal al fratelui meu cu handicap grad 1,voi primi salariu pe langa pensia lui care ii apartine?
Pot imparti salariul cu o infirmiera ,sa se ocupe de menaj si igiena lui personala?
Mai important de atat ,pot studia sau lucra in paralel daca sunt insotitor legal,am program de norma intreaga si n am dreptul sa mi continui studiile sau sa mai iau un job part time?
Pot avea o firma ca pfa/srl in caz de sunt si insotitor?
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Septembrie 2020
DanMaria51, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:10, 20 Septembrie 2020
La intrebarea 1 , 3 si 4 raspunsurile sunt afirmative.

La intrebarea 2 , opinia mea, este ca nu se poate sa angajati pe altcineva care sa se ingrijeasca de fratele dvs daca sunteti insotitor legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se incadreaza sau nu ca persoana cu handicap si ce am de facut mai departe? georgi87 georgi87 Buna seara! As dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema deoarece pe toti care i-am intrebat au opinii diferite sau nu am fost bagata in seama de o ... (vezi toată discuția)
Contract insotitor persoana cu handicap? Luu Luu Buna ziua. De mai mult de un an de zile am grija de tatal meu care are o boala ce a degenerat in paralizie totala. Incepand cu luna aceasta, va fi trecut ca ... (vezi toată discuția)
Adaptare masina persoana cu handicap - taxa ? anitsirc anitsirc Buna ziua! Fratele meu este persoana cu handicap grav(accentuat). Mama este insotitor al fratelui. Pe numele fratelui (persoana cu handicap psihic) este ... (vezi toată discuția)