avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Date cu caracter personal monitorizare video asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Date cu caracter personal monitorizare video asociatie de propietari

As vrea sa stiu cum pot sa aflu de la asociatia de propietari acte care sa releva faptul ca ma poate monitoriza pe camerele de luat vederi si cine are dreptul de a vizualiza acele imaginii cu mine deorece am avut o divergenta cu un vecin care este gospodarul blocului si mi a zis ca m a vazut de multe ori cand stateam in scara blocului pana 4 dimineata cu prietenul meu si m a catalogat drept citez "curva",altadata am ramas blocata in lift si i a spus pe baza camerelor,unui vecin cine sunt si la ce aprtament stau fara acordul meu.
Plus ca monitorul se afla in asociatie unde se plateste intretinerea si cine vine si iese de acolo vede in direct cine intra si iese din bloc si vreau sa stiu daca este legal.
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
Andra Alexa, utilizator
Informatia este utila pentru hoti si violatori de copii. Mana cereasca!
Buna ziua,

Amplasarea camerelor de luat vedere trebuie sa fie una legala, altminteri, pot fi aplicate amenzi ridicate, de catre Autoritatea de supraveghere din România (ANSPDCP).

In esenta, sunt colectate date ce au caracter personal.

Prin urmare, chiar daca sunt montate camere de luat vedere de catre o persoana ce locuieste la casa, ori in scara unui bloc, nu trebuie sa aiba loc o prelucrare excesiva a datelor.

Daca respectivele camere surprind interfonul, spre exemplu, pot fi aplicate sanctiuni.

Nu pot fi filmate holurile , alte spatii comune din loc, si nici spatiul din fata balconului.

Interesati-va daca asociatia de proprietari a respectat normele GDPR.

Camerele de luat vedere pot fi montate chiar daca nu exista acordul de vointa al tuturor locatarilor, avand in vedere interesul legitim.
(insa trebuie realizata o procedura, in acest sens).

Locatarii si tertii trebuie informati ca sunt montate astfel de camere.

Filmarile pot fi furnizate ori sterse la cerere.

Va puteti adresa cu o plangere la ANSPDCP
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine are dreptul de a vedea inregistrari video din bloc? Sever Simion Sever Simion Avand in vedere legea protectiei datelor cu caracter personal, as dori sa stiu, multumesc, cine are dreptul sa vizualizeze non stop cum e la noi, prin WIFI, ce ... (vezi toată discuția)
Montare camere video la intrare in bloc si pe paliere dianahauk dianahauk Locuiesc intr-un bloc care are propia asociatie de proprietari. la ultima sedinta s-a discutat despre montarea camerelor video la intrare in bloc si pe ... (vezi toată discuția)
Legislatie gdpr pentru camere video buna ziua! va solicit sprijinul ... AlexL94 AlexL94 Legislatie GDPR pentru camere video Buna ziua! Va solicit sprijinul pentru urmatoarea problema: locuiesc intr-un complex rezidential, alcatuit din mai multe ... (vezi toată discuția)