Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Pentru un cetatean roman plecat in UK
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Pentru un cetatean roman plecat in UK

In ce masura sunt adevarate urmatoarele pentru un cetatean roman plecat in UK?
"Daca un rezident sau un cetatean UK este salariat sau actionar sau administrator intr-o firma din alta tara (Romania), trebuie sa se declare venitul si in UK si automat se plateste un impozit (asta nu inseamna dubla impozitare?). In plus firma din Romania trebuie sa aiba un punct de lucru in UK (sediu, minim un salariat, salarizare, taxe si contabilitate...)."
Multumesc
george-neagu, moderator