Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am cumpărat de doua săptămâni un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am cumpărat de doua săptămâni un apartament, acesta ...

Buna ziua, am cumpărat de doua săptămâni un apartament, acesta se afla la etajul 3 dar deasupra erate pod. A doua seara de când m-am mutat ploua in casa in camera copiilor pe la bec și in baie. Întrebarea mea e ce pot sa fac, pot returna apartamentul ai sa mi se dea bani înapoi, sunt doar 2 săptămâni de când am făcut contractul. Treaba e ca proprietari știau de situație și am fost mințiți. Ce pot face eu legal?
Cand a-ti vazut daca tavanul avea urme vizibile de umezeala ? Inainte sau dupa cumparare ?
A-ti urcat in pod sa vedeti in ce stare este acoperisul ?
A-ti vazut apartamentul inainte de cumparere ?
Buna ziua "Virgo13'.

In cazul in care ati achizitionat apartamentul in baza principiului "vazut-placut-cumparat" si nu ati vizualizat anumite "vicii" si fara a fi stipulata in contractul de vanzare/cumparare o clauza referitoare la "garantia" bunului achizitionat, singura sulutie ar fi instanta de judecata, in conditiile in care detineti probe certe.

Mult succes.
Buna ziua,

Imi pare rau pt situatia dvs si regret sa o spun dar si dvs sunteti de vina. Cand ati vizionat apartamentul ati vazut ca acesta era situat sub pod - practic sub acoperis - si firesc ar fi fost sa platiti o expertiza pt a vedea daca acoperisul podului este in buna stare si daca nu exista infiltratii.

Cum nu ati platit atunci, probabil ca veti plati acum atat expertiza cat si reparatile minore, urmand calea legala pt a efectua reparatii complete pt acoperis sau inlocuirea acestuia.

Este esential sa efectuati minime reparatii inainte de sezonul de iarna deoarece astfel de procese pot dura foarte mult si dvs veti sta cu apa in casa. Eu am o ruda care a avut infiltratii in apartament datorita acoperisului degradat si s-a luptat 8 ani in instanta cu ceilalti proprietari pt refacerea integrala a acoperisului. Intre timp s-au degradat partial si peretii. Desigur ca a castigat, dar costurile cu avocatii si expertizele au dublat costul lucrarii.

Va urez sa va gasiti un executant competent si cele mai bune solutii tehnice si juridice, precum si vecin intelepti care sa inteleaga ca daca nu participa cf. cotei, vor plati cel putin dublu pt cheltuielile cu instanta.
Raluca Dudescu, Consultant managementul calitatii
@ offtopic.

Excelent raspunsul oferit de catre doamna Raluca Dudescu.