avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi domiciliu dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi domiciliu dupa divort

Situatie: Eu si sotul meu vrem sa divortam de comun acord la notar. Am depus deja actele. Avem un copil impreuna. Locuim toti trei singuri in casa parintilor mei.
Intrebare: dupa divort sunt obligata sa il mai tin in casa pe fostul sot?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: cuki1955 , utilizator 12:27, 10 Octombrie 2020
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buletinul nu are nicio legătură in acest caz.
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
nici cat sunteti casatoriti nu trebuie sa il tineti, nici nu e casa dvs.. parintii dvs il tin daca vor, daca nu.. cer evacuarea ambilor, ca sa nu se supere :)
asa ca parintii dvs il pot notifica si maine sa se mute .
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2020
gi-jane2, moderator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
NU, dar dacă refuză să se mute trebuie să faceți o cerere de evacuare, dublată de o cerere privind obligarea acestuia de ați schimba domiciliul din buletin.
1 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotul are dreptul sa stea in locuinta familiei, indiferent a cui proprietate este aceasta. In opinia mea, parintii doamnei nu il pot evacua numai pe el.
Totusi, e de vazut de ce anume nu pleaca, poate negociati o data exacta, ferma.
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamnă, sunteți avocat, ce Dumnezeu?!

Liliana Gradinaru a scris:

Sotul are dreptul sa stea in locuinta familiei, indiferent a cui proprietate este aceasta. In opinia mea, parintii doamnei nu il pot evacua numai pe el.
Totusi, e de vazut de ce anume nu pleaca, poate negociati o data exacta, ferma.

Alte discuții în legătură

Casa în care locuim este pe numele bunicilor din partea mamei. părinții mei nu se mai înțeleg, poate fi dat tata afară în caz de divorț? Mimi... Mimi... Bună ziua! Am următoarea speță. Mama mea vrea sa divorțeze de tatăl meu... Nu mai sunt în relații bune de ceva vreme de când el a continuat sa bea ... (vezi toată discuția)
Ma da afara din casa cu copilul ContSters216620 ContSters216620 sunt casatorita doar la starea civila cu sotul..Cand lam cunoscut el detinea casa.Akm avem si un copil,o fetita de 1 an si 2 luni,nu ne mai intelegem iar el ... (vezi toată discuția)
Evacuare krista56 krista56 Buna seara, sotul a cumparat un apartament din banii parintilor inainte de casatorie, in 2004. In anul 2005 s-a cununat. In cursul anului 2010 relatia s-a ... (vezi toată discuția)