Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi domiciliu dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi domiciliu dupa divort

Situatie: Eu si sotul meu vrem sa divortam de comun acord la notar. Am depus deja actele. Avem un copil impreuna. Locuim toti trei singuri in casa parintilor mei.
Intrebare: dupa divort sunt obligata sa il mai tin in casa pe fostul sot?
Multumesc.
Buletinul nu are nicio legătură in acest caz.
nici cat sunteti casatoriti nu trebuie sa il tineti, nici nu e casa dvs.. parintii dvs il tin daca vor, daca nu.. cer evacuarea ambilor, ca sa nu se supere :)
asa ca parintii dvs il pot notifica si maine sa se mute .
gi-jane2, moderator
NU, dar dacă refuză să se mute trebuie să faceți o cerere de evacuare, dublată de o cerere privind obligarea acestuia de ați schimba domiciliul din buletin.
Sotul are dreptul sa stea in locuinta familiei, indiferent a cui proprietate este aceasta. In opinia mea, parintii doamnei nu il pot evacua numai pe el.
Totusi, e de vazut de ce anume nu pleaca, poate negociati o data exacta, ferma.
Doamnă, sunteți avocat, ce Dumnezeu?!

Liliana Gradinaru a scris:

Sotul are dreptul sa stea in locuinta familiei, indiferent a cui proprietate este aceasta. In opinia mea, parintii doamnei nu il pot evacua numai pe el.
Totusi, e de vazut de ce anume nu pleaca, poate negociati o data exacta, ferma.