Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea concediului paternal pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea concediului paternal pentru al doilea copil

Buna ziua! In conformitate cu legea concediului paternal tatal poate beneficia de zile de concediu suplimentare daca a absolvit curusul de puericultura. In Lege scrie ca el poate fi acordat numai o singura data indiferent de nr. de copii. Daca salariatul a beneficiat la primul copil de aceasta prevedere, iar acum are un nou copil, a urmat din nou cursul de puericultura, mai poate beneficia si la cel de al doilea copil???? Multumesc!
ana-cer, moderator
In opinia mea , da .... adica, merge principiu cursul si copilul