avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri In dosarul procesului privind neplata pensiei de ...
Discuție deschisă în Traduceri

In dosarul procesului privind neplata pensiei de intretinere ...

In dosarul procesului privind neplata pensiei de intretinere de catre tatal copilului meu - copil major aflat la studii universitare internationale - am depus dovezi in limba engleza: facturi utilitati, chirie, abonamente, bonuri fiscale alimentare, achizitie manuale, TOATE in engleza, fara stampila!
Avocata paratului solicita dupa 6 luni, TRADUCERI LEGALIZATE EFECTUATE DE UN TRADUCATOR AUTORIZAT.
INTREBARE: pentru ca nu-mi permit financiar un avocat, deoarece eu sunt singurul intretinator al copilului meu, ce trebuie facut astfel incat sa nu fie anulate de catre instanta aceste dovezi ale traiului ei zilnic in strainatate?
Un notar mi-a spus ca nu poate certifica dovezile decat cu data certa - foarte scump 100 lei pagina?!
Cel mai recent răspuns: jewelled , utilizator 13:43, 12 Octombrie 2020
Buna ziua,
Sa va conformati traducand cu un traducator autorizat acele acte.
Codul de procedura civila va obliga din pacate.
In afara de traducere legalizata mai este necesara vreo alta operatiune?
Gen legalizare notar?!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Sa va conformati traducand cu un traducator autorizat acele acte.
Codul de procedura civila va obliga din pacate.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
trebuie doar traduceri autorizate nu legalizate.
Multumesc tare mult!

Antoanela Geaman a scris:

trebuie doar traduceri autorizate nu legalizate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regulament intern luizaioana_luizaioana luizaioana_luizaioana Buna ziua. as dori sa stiu daca traducerea in limba romana a regulamentului intern al unei companii trebuie si legalizata. Mentionez ca documentul a fost ... (vezi toată discuția)
Traducerea si legalizarea actelor in strainatate Justitiarul711 Justitiarul711 Este adevarat ca actele(imputernicirile notariale/declaratiile pe proprie raspundere date la un notar din strainatate care are Apostila de la Haga) traduse si ... (vezi toată discuția)
Legalizarea traducerilor efectuate dupã fotocopii, documente sau texte simple ContSters149 ContSters149 Buna ziua, Vreau sa supun discutiei un subiect pe care multi colegi si notari il trateaza diferit si anume legalizarea traducerilor efectuate dupa un text ... (vezi toată discuția)