Forum Discuţii juridice Traduceri In dosarul procesului privind neplata pensiei de ...
Discuție deschisă în Traduceri

In dosarul procesului privind neplata pensiei de intretinere ...

In dosarul procesului privind neplata pensiei de intretinere de catre tatal copilului meu - copil major aflat la studii universitare internationale - am depus dovezi in limba engleza: facturi utilitati, chirie, abonamente, bonuri fiscale alimentare, achizitie manuale, TOATE in engleza, fara stampila!
Avocata paratului solicita dupa 6 luni, TRADUCERI LEGALIZATE EFECTUATE DE UN TRADUCATOR AUTORIZAT.
INTREBARE: pentru ca nu-mi permit financiar un avocat, deoarece eu sunt singurul intretinator al copilului meu, ce trebuie facut astfel incat sa nu fie anulate de catre instanta aceste dovezi ale traiului ei zilnic in strainatate?
Un notar mi-a spus ca nu poate certifica dovezile decat cu data certa - foarte scump 100 lei pagina?!
Buna ziua,
Sa va conformati traducand cu un traducator autorizat acele acte.
Codul de procedura civila va obliga din pacate.
In afara de traducere legalizata mai este necesara vreo alta operatiune?
Gen legalizare notar?!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Sa va conformati traducand cu un traducator autorizat acele acte.
Codul de procedura civila va obliga din pacate.

trebuie doar traduceri autorizate nu legalizate.
Multumesc tare mult!

Antoanela Geaman a scris:

trebuie doar traduceri autorizate nu legalizate.