Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie apartament in bloc nou neconstruit inca.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie apartament in bloc nou neconstruit inca.

Buna ziua,
Am o intrebare legata de achizitia unui apartament intr-un bloc nou care abia acum incepe sa se construiasca in Bucuresti.
Observ ca apartamentele incep sa se vanda repede inca din faza de proiect, doar pe baza unui precontract, a unei promisiuni ca blocul va fi construt in 1 an si jumatate.
Constructorul a mai facut in aceeasi zona multe blocuri in anii precedenti, dar, acum cu pandemia, ma gandesc ca sunt riscuri mult mai mari.
Ce pot sa fac, ce sa solicit sa fie trecut la precontract, sau cum ma sfatuiti sa procedez ca sa nu risc sa pierd banii?
Va multumesc!
cel mai bine este sa apelați la un avocat sa va întocmească actul.ori o promisiune de cazare ori antecontract.sunt multe probleme cu dezvoltatorii..mai ales acum
Da, veti avea nevoie de avocat pe durata negocierii contractului și nu o singura data.
Nu va este suficienta o singura consultanta juridica.
Sunt insa riscuri mari chiar si daca ati avea cel mai bun avocat in materie de contracte pentru ca exista multi factori pe care avocatul nu i-ar putea controla.
Poziția dvs. contractuala este una supusa riscului.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat