avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Referitor la contributia la pensie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Referitor la contributia la pensie

Referitor la contributia la pensie: se poate face rectificativa a declaratiei unice oricand in timpul anului astfel incat sa optez pentru plata la pensie chiar daca sunt cu veniturile sub plafon? Care este suma maxima pe care o pot plati pentru pensie, lunar, chiar daca sunt sub plafon? Mentionez ca am activitate ca si PFA insa veniturile sunt mici, sub plafon.
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:06, 22 Octombrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteti. Veti plati contributia minima 558 lei in lunile din 2020. Adica 25% din salariul minim pe economie.
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2020
george-neagu, moderator
Se poate plati contributia in avans?
Doar pentru tot anul in curs, adica pentru care ati depus declaratia unica in care optati sa platiti si cas..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii intreprindere individuala CONTRIB.Dorina CONTRIB.Dorina Am o II si am fost angajat pana in acest moment cu 8 ore la o societate.La II nu am depasit plafonul pentru care se aplica contributia sanatate si CASS.De luna ... (vezi toată discuția)
Plata asigurarilor sociale si de sanatate Anca Maria B. Anca Maria B. Buna ziua, Cum pot sa imi platesc contributiile sociale si de sanatate in conditiile in care nu mai sunt angajata? Cum si unde pot sa fac cererile, ... (vezi toată discuția)
Nelamurire plata optionala cass pt pfa RalS RalS Buna ziua, Am o nelămurire legată de plata CASS pt un PFA în sistem real. Până anul trecut am fost și salariată însă din septembrie 2021 am ... (vezi toată discuția)