Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Referitor la contributia la pensie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Referitor la contributia la pensie

Referitor la contributia la pensie: se poate face rectificativa a declaratiei unice oricand in timpul anului astfel incat sa optez pentru plata la pensie chiar daca sunt cu veniturile sub plafon? Care este suma maxima pe care o pot plati pentru pensie, lunar, chiar daca sunt sub plafon? Mentionez ca am activitate ca si PFA insa veniturile sunt mici, sub plafon.
george-neagu, moderator
Da, puteti. Veti plati contributia minima 558 lei in lunile din 2020. Adica 25% din salariul minim pe economie.
george-neagu, moderator
Se poate plati contributia in avans?
Doar pentru tot anul in curs, adica pentru care ati depus declaratia unica in care optati sa platiti si cas..