Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei ...

Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei lui asupra imobilulul ( o casa). Nu sunt căsătoriți legal. Intrebarea este: daca tata moare înaintea ei , cine va fi moștenitor cui ii ramane dreptul asupra proprietatii? Moștenitorilor legali ( eu si sora mea) sau concubinei? Multumesc !
Se pare ca numai domnul este indragostit, concubina poate e indragostita de clauza...
sadrian, utilizator
Daca este vorba de un CONTRACT DE V- Cumparare cu uzufruct viager, dupa moartea tatalui dvs, ea devine proprietar al imobilului.
Si acest imobil nu v-a mai face obiectul mostenirii.
Este interesant de stiut ce s-a intamplat cu partea de imobil ce a apartinut mamei...
1. Mama este decedata, daca s-a dezbatut succesiunea
2. Parintii sunt divortati- daca s-a facut partajul.
Nu este vorba despre vânzare.
Tatăl dorește pur si simplu sa ii constitutie concubinei un drept de uzufruct viager.
Buna ziua,

Probabil tatal dvs .doreste sa perfecteze un act de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager.

Precizati ca nu sunteti de acord cu incheierea acestui act.

In ipoteza decesului tatalui dvs, prietena acestuia va avea calitatea de proprietar, in ceea ce priveste bunul instrainat.

Daca, insa , acesta va constitui doar un drept de uzufruct, atunci prietena tatalui are dreptul de a folosi si poseda bunul, pana la deces.

Va sugerez sa ii explicati tatalui dumneavoastra ca ambele tipuri de acte notariala sunt in defavoarea sa, insa si in defavoarea dvs.

Concubina poate locui cu dansul, fara a detine o formalitate, in acest sens.