avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei ...

Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei lui asupra imobilulul ( o casa). Nu sunt căsătoriți legal. Intrebarea este: daca tata moare înaintea ei , cine va fi moștenitor cui ii ramane dreptul asupra proprietatii? Moștenitorilor legali ( eu si sora mea) sau concubinei? Multumesc !
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se pare ca numai domnul este indragostit, concubina poate e indragostita de clauza...
Ultima modificare: Luni, 19 Octombrie 2020
sadrian, utilizator
Daca este vorba de un CONTRACT DE V- Cumparare cu uzufruct viager, dupa moartea tatalui dvs, ea devine proprietar al imobilului.
Si acest imobil nu v-a mai face obiectul mostenirii.
Este interesant de stiut ce s-a intamplat cu partea de imobil ce a apartinut mamei...
1. Mama este decedata, daca s-a dezbatut succesiunea
2. Parintii sunt divortati- daca s-a facut partajul.
Nu este vorba despre vânzare.
Tatăl dorește pur si simplu sa ii constitutie concubinei un drept de uzufruct viager.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Probabil tatal dvs .doreste sa perfecteze un act de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager.

Precizati ca nu sunteti de acord cu incheierea acestui act.

In ipoteza decesului tatalui dvs, prietena acestuia va avea calitatea de proprietar, in ceea ce priveste bunul instrainat.

Daca, insa , acesta va constitui doar un drept de uzufruct, atunci prietena tatalui are dreptul de a folosi si poseda bunul, pana la deces.

Va sugerez sa ii explicati tatalui dumneavoastra ca ambele tipuri de acte notariala sunt in defavoarea sa, insa si in defavoarea dvs.

Concubina poate locui cu dansul, fara a detine o formalitate, in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiuni pentru casa Monica21 Monica21 Parintii tatalui meu au divortat si casa in care locuiau s-a partajat in 2 adrese diferite, un fel de duplex..fie casa 1 si casa 2..Casa 1 a ramas pe numele ... (vezi toată discuția)
Trăiesc în concubinaj și avem un copil. În cazul decesului ... Mario's Mario's Trăiesc în concubinaj și avem un copil.in cazul decesului concubinei am drept asupra casei sau neamurile sunt îndreptățite să moștenească?.... ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. aș avea o întrebare dacă se poate,stau in concubinaj ... Crăciun Dumitru Crăciun Dumitru Bună ziua. A-și avea o întrebare dacă se poate,Stau in concubinaj de 10 ani și m-am mutat la ea de 10 ani.Concubina are o fată,în casa ei am investit ... (vezi toată discuția)