Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Un medic sef de sectie care detine in acelasi tip si ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Un medic sef de sectie care detine in acelasi tip si functia ...

Un medic sef de sectie care detine in acelasi tip si functia de consilier judetean, se afla in stare de incompatibilitate?
Funcția de consilier local sau consilier județean este incompatibilă cu calitatea de funcționar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului județean ori al prefecturii din județul respectiv.

Calitatea de șef de secție, șef de laborator și șef de serviciu medical este compatibilă cu funcția de cadru didactic universitar.
Unde este reglementat cea ce mi-a'i raspuns mai sus?
Legea 161/2003 si Legea 95/2006