Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte apartament sotie cumparat inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte apartament sotie cumparat inainte de casatorie

Buna ziua,

Sotia mea a cumparat un apartament cu credit ipotecar.
Anul acesta ne-am casatorit si m-am gandit sa acopar jumatate din creditul total prin urmare doresc sa devin si eu proprietar pe jumatate din apartament. Sotia doreste si ea acest lucru. Creditul a fost de 77000 euro , mai sunt de plata 57000 din care vreau sa platesc 40000 euro. Apartamentul valoareza undeva la 110-120 mii acum

Ce optiuni am?
Noi am ales regimul matrimonial comun. Se poate adauga acest apartament dobandit de sotie inainte de casatorie acum?

Nu doresc prin donatie pentru ca mi se pare o porcarie si poate fi revocat si atacata usor.
Singura solutie pe care o cunosc momentan este contract de vanzare cumparare pe jumatate din apartament cu acordul bancii (fiind ipotecat), dar cumva mi se pare nepotrivita. Ma intreb daca exista alternative.
JohnRomero, utilizator
Intr-adevar nu ati inteles.
Cand doi soți cumpara un bun, bunul respectiv este deținut în devălmășie.
Adică este comun, dar fără ca fiecare sot să aibă o cotă determinată din bun.
Ceea ce se practică (Cum ca fiecare sot are jumătate) este la nivel de prezumție, pentru a simplifica lucrurile. De exemplu, în caz de divorț, se consideră că soții au jumi juma, pentru a ușura procedura.
Dar asta nu înseamnă că soții sunt coproprietari.
Despre asta e vorba.
Deci nu există o cotă determinată, care să înlocuiască suma.
Da, ceea ce scrieti este absolut corect, dar nu in cazul asta... Apartamentul nu este cumparat in timpul casatoriei ci inainte, banii sunt si ei dinainte (cititi postarea initiala), deci sunt bunuri proprii (atat apartamentul cat si banii). Intrebarea este daca pot face schimb de bunuri proprii, adica bani contra parte din apartament (pentru ca nu are bani pentru tot, si oricum nu cred ca l-ar interesa in integralitate ci doar sa se protejeze pentru viitor).
DinuX, utilizator
Nu pot sa faca schimb. Pentru ca schimbul presupune 2 bunuri mobile sau imobile.
Daca se schimba o suma de bani cu un bun, nu mai e schimb, ci vanzare.
Iar daca sotul cumpara jumatate, si e casatorit cu sotia, inseasmna ca jumatatea cumparata va fi bun comun.
Practic sotul va achita pretul de 40.000 euro, si in final va dobandi jumatate din jumatate, adica 1/4
Am folosit termenul de schimb cu sens general (si in sensul art. 340 cod civil), am scris in alte raspunsuri de vanzare, este evident ca bani contra imobil inseamna vanzare-cumparare...

Iar daca sotul cumpara jumatate, si e casatorit cu sotia, inseasmna ca jumatatea cumparata va fi bun comun.
Practic sotul va achita pretul de 40.000 euro, si in final va dobandi jumatate din jumatate, adica 1/4

Gresiti:
Art. 340: Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

a)bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b)bunurile de uz personal;
c)bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d)drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e)bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f)indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g)bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h)fructele bunurilor proprii.

Daca folosesc banii proprii ca sa cumpar un imobil in timpul casatoriei, acel imobil este bun propriu, nu comun, si se poate specifica pe act sau fac proba in caz de partaj (inlocuiesc un bun propriu cu un alt bun de aceeasi valoare). Asa cum si daca vand o casa proprie banii sunt doar ai mei, nu si ai sotiei. Haideti sa nu le mai amestecam, chiar daca bunurile comune sotilor sunt in devalmasie, aici vorbim strict de bunuri proprii.

Reformulez intrebarea: Poate sotul sa isi foloseasca cei 40.000 euro bun propriu ca sa cumpere o cota din bunul propriu al sotiei (apartament) astfel incat in urma acestei tranzactii fiecare sa ramana cu cate o cota din apartament ca bun propriu (ei s-au inteles la 50%-50%)? Parerea mea este ca da (art. 340 lit. g). Nu inteleg insa ce este acel "cumva" care i se pare nepotrivit initiatorului.

Mai ramane totusi o problema: o parte din jumatatea proprie a sotiei va fi platita din banii comuni pe care ii fac sotii ulterior (17.000euro pentru stingerea creditului)...
DinuX, utilizator
Multumesc de raspunsuri.
Mi-am facut o idee.. pot plati 40.000 euro bancii, iar cand se implineste 1 an de la casatorie vom merge la un notar sa schimbam regimul matrimonial pentru a include creditul si apartamentul cu acordul bancii si daca banca nu vrea, vom face un efort sa inchidem creditul. Masura aceasta este pentru termen lung, nu pentru termen scurt. Ca dovada am plata catre banca care consider ca e dovada ca banii au fost din contul propriu si personal :).