avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reîntoarcerea in concediu creștere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reîntoarcerea in concediu creștere copil

Buna ziua,speta este urmatoarea: m-am intors la munca din creștere copil handicap (până la 3 ani). Handicapul nu este locomotor nu necesita îngrijiri speciale doar mici controale odata la 6 luni sau 1 an depinde de starea lui.
Intrebarea este eu ma pot reintoarce in concediu pana la 7 ani sau mai putin de 7 ani ,daca copilul nu are handicap locomotor sa necesite însoțitor?
Multumesc ! Cristina
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2020
Crystyana30, utilizator
Cel mai recent răspuns: Crystyana30 , utilizator 14:52, 22 Octombrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 111/2010
art. 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a împlinit vârsta de 3 ani, oricare dintre părinții firești sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 7 ani, după cum urmează:
a) în continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1);
b) oricând până la împlinirea de către copil a vârstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru creșterea copilului în baza actelor normative care au reglementat acest drept la data nașterii copilului;
....
.....
Va multumesc !! Ceva informații aveam dar , nu eram sigura de ele

Cornel Vasile a scris:

OUG 111/2010
art. 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a împlinit vârsta de 3 ani, oricare dintre părinții firești sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 7 ani, după cum urmează:
a) în continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1);
b) oricând până la împlinirea de către copil a vârstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru creșterea copilului în baza actelor normative care au reglementat acest drept la data nașterii copilului;
....
.....

Buna ziua, dar daca in timpul acestui concediu medical până la 7 ani mai apare un bebe, pot beneficia de indemnizatie CCC si totodata de bani din medical? Sau ramana doar cu inedmnizatia ccc fara bani de la primul copil?
Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
beneficiati de indemnizatie CCC.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu si indemnizatie copil cu handicap stanelenica stanelenica Buna,sunt o mamica care are un copil cu grad de handicap grav si sunt in concediu de maternitate prelungit pana la 3 ani(acum expira cei 3 ani).As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
indemnizatie crestere copil cu handicap mediu, de la 3 la 7 ani zahariapetro zahariapetro am o rugaminte doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului de la 3 la 7 ani pentru copilul care are handicap mediu pot sa ma ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil bolnav mamy_gabi mamy_gabi Buna seara. Sunt mama unei fetite cu handicap mediu in varsta de 2,6 ani si as vrea sa stiu daca mai pot sa-mi prelungesc concediu crestere copil dupa varsta ... (vezi toată discuția)