Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reîntoarcerea in concediu creștere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reîntoarcerea in concediu creștere copil

Buna ziua,speta este urmatoarea: m-am intors la munca din creștere copil handicap (până la 3 ani). Handicapul nu este locomotor nu necesita îngrijiri speciale doar mici controale odata la 6 luni sau 1 an depinde de starea lui.
Intrebarea este eu ma pot reintoarce in concediu pana la 7 ani sau mai putin de 7 ani ,daca copilul nu are handicap locomotor sa necesite însoțitor?
Multumesc ! Cristina
Crystyana30, utilizator
OUG 111/2010
art. 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a împlinit vârsta de 3 ani, oricare dintre părinții firești sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 7 ani, după cum urmează:
a) în continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1);
b) oricând până la împlinirea de către copil a vârstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru creșterea copilului în baza actelor normative care au reglementat acest drept la data nașterii copilului;
....
.....
Va multumesc !! Ceva informații aveam dar , nu eram sigura de ele

Cornel Vasile a scris:

OUG 111/2010
art. 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a împlinit vârsta de 3 ani, oricare dintre părinții firești sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 7 ani, după cum urmează:
a) în continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1);
b) oricând până la împlinirea de către copil a vârstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru creșterea copilului în baza actelor normative care au reglementat acest drept la data nașterii copilului;
....
.....

Buna ziua, dar daca in timpul acestui concediu medical până la 7 ani mai apare un bebe, pot beneficia de indemnizatie CCC si totodata de bani din medical? Sau ramana doar cu inedmnizatia ccc fara bani de la primul copil?
Va multumesc!
beneficiati de indemnizatie CCC.
Va multumesc!