Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu fratii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu fratii

Suntem 3 frati in actele unei case dupa moartea parintilor iar eu sunt titular cu resedinta la adresa respectiva,fratii au fiecare casele lor
Eu nu sunt in tara iar fratii mei au inceput sa culeaga via fara voia mea
Eu am aranjat cu un prieten sa se ocupe de vie si sa o culeaga cand e gata dar fratii mei au intrat in curte si sau apucat de treaba fara sa ma anunte
Ce fac in situatia asta?
Pot sa le interzic legal sa mai intre in curte?
Marbe, utilizator
Da. Fratii va pot vinde sau dona cotele lor din imobilul pe care il luati dvs si astfel, dvs va intregiti dreptul de proprietate.
De regula, partajul la notar presupune intocmirea documentatie cadastrale si intabularea tuturor bunurilor care se partajeaza.
In multe cazuri, nu toti mostenitorii dispun de resursele necesare pentru a pregati documentatia pentru tot ce se imparte.
Si atunci, coproprietarul care si-a facut documentatia cadastrala si intabularea bunurilor pe care le preia, poate incheia cu ceilalti un contract de vanzare/donatie. Iar pentru restul bunurilor, raman in continuare in indiviziune.
Mulțumesc pt răspuns. Poate fi o solutie.