Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la suplimentul de ...

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la suplimentul de insertie intr-un caz mai particular.
Am intrat in concediu maternal pe 1 decembrie 2018, copilul s-a nascut pe 28 dec 2018 iar contractul meu de munca fiind pe perioada determinata ,s-a incheiat pe 31.12.2018.
În acest moment, imi caut de munca pentru a beneficia de stimulent insa nu imi gasesc. In mod normal, 28 oct ar fi ultima zi cu care as putea incepe munca ca sa ma incadrez in cele 60 zile. Dar am vazut ca sunt si cazuri particulare, cum ar fi depunerea dosarului imediat dupa ziua de nastere a copilului.

Imi puteti spune, avand in vedere ca nu am loc de munca la care sa ma intorc si se gaseste greu de munca mai ales acum in pandemie, ma mai pot incadra pentru stimulentul de insertie daca depasesc data de 28 octombrie? In ce conditii?
Pentru a beneficia de stimulent de insertie pana la implinirea varstei de 3 ani , revenirea trebuie efectuata cu cel putin 60 de zile inainte de data de 28.12.2020.

Revenirea in munca dupa 28.10.2020, va da posibilitea de a beneficia de stimulent pana la data de 28.11.2020, respectiv 28.12.2020 , dupa caz.
Multumesc pentru raspuns.

Cornel Vasile a scris:

Pentru a beneficia de stimulent de insertie pana la implinirea varstei de 3 ani , revenirea trebuie efectuata cu cel putin 60 de zile inainte de data de 28.12.2020.

Revenirea in munca dupa 28.10.2020, va da posibilitea de a beneficia de stimulent pana la data de 28.11.2020, respectiv 28.12.2020 , dupa caz.