Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca o companie a aplicat la IMM Invest, exista ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca o companie a aplicat la IMM Invest, exista anumite articole ...

Daca o companie a aplicat la IMM Invest, exista anumite articole prin care angajatorul nu poate inceta cim-ul? Multumesc!
Una dintre conditii este : să nu disponibilizeze personalul existent de la data intrării în vigoare a legii până la 31 decembrie 2020.

In opinia mea, disponibilizare = Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului , care poate fi individuală sau colectivă = art.65 C.mun, respectiv art.68 C.mun.
Multumesc! articolul 55b, si 31, alin. 3, nu s-ar incadra in disponibilizare...
Intr-adevar, cele doua articole nu se incadreaza in disponibilizare.

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, cele doua articole nu se incadreaza in disponibilizare.

Numarul de angajati pentru cei care au aplicat la imm invest trebuie sa fie acelasi si la 31 decembrie, ca si in momentul aplicarii? Multumesc!
... beneficiarii acestui program nu mai sunt obligaţi să păstreze numărul de an­gajaţi pe care îi aveau înainte de criza coronavirusului, ....

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic