Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Eu inchiriez in scop turistic mai mult de 5 camere in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Eu inchiriez in scop turistic mai mult de 5 camere in locuinta proprietate personala

Buna ziua ,
As avea cateva nelamuriri , daca este posibil va rog sa primesc un raspuns ; Eu inchiriez 5 camere in locuinta proprietate personala norma de venit 15000 ron/camera/an. Daca depasesc numarul de 5 camere cu inca 2 cum se face calculul. ? Am inteles ca devi o activitate independenta.
1. Trebuie infiintata o firma /cod Caen neaparat?
2. Cum calculez norma de venit ? Pe camera/an?
3.Cum procedez pentru a deveni o activitate independenta ? Casa de marcat detin deja, din 2019 a fost impusa.
Multumesc anticipat. O zi buna
george-neagu, moderator