Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... De curând după ce am fost amenințat cu fapte de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

De curând după ce am fost amenințat cu fapte de violență, ...

De curând după ce am fost amenințat cu fapte de violență, mi-au fost incendiate bunuri, respectiv furate. Prejudiciul depășește 30.000 lei. Înainte de furt, timp de o săptămână, zilnic am observat persoanele care m-au amenințat ca îmi urmăresc locuinta. As putea folosi plângerea depusă inițial pentru amenințare, respectiv marturii și înregistrări video ca aceștia mi-au spionat locuinta ca probe pentru infracțiunea de furt?
Nu! Dar probele ar putea fi folosite de parchet ca ,,suspiciuni rezonabile", adica e plauzibil ca cei care apar in filmarisa fie autorii.