Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri din chirii P.F. + Venituri din CMI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri din chirii P.F. + Venituri din CMI

P.F.A detinatoare de Cabinet medical din 2014 in 26.02.2020 da spre inchiriere ca persoana fizica un apartamet cu contract. In 27.07.2020 intocmeste un act aditional in care precizeaza ca in perioada 01.03.2020 - 30.06.2020 nu pretinde/incaseaza chirie datorita situatiei generata de pandemie. Incepand cu 01.07.2020 incaseaza chirie lunar.
Care sunt obligatiile declarative si fiscale?
1. Trebuie sa inregistreze contractul la ANAF pe persoana fizica cu formularul CERERE DE ÎNREGISTRARE A CONTRACTELOR DE LOCAŢIUNE ?
2. Trebuia sa depuna in termen de 30 de zile DECLARATIE UNICA ? am citit ca "Dacă activitatea începe în cursul anului, depunerea declarației unice se realizează în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, pentru anul fiscal în curs"
3. Trebuie sa faca plati anticipate la impozit din inchiriere?
Adica persoana fizica are pe de o parte acel pfa pentru care anual depunea declaratia unica si acea persoana fizica mai are un apartament in proprietate pe care incepand din acest an il inchiriaza (01.07.2020 incaseaza chirie lunar).
Deci pentru acest an persoana fizica trebuia sa fi depus o singura declaratie unica in care, in prima parte inchidea anul 2019, si in partea doua declara valorile estimate la cheltuieli deductibile si venitul din activitatea independenta pentru CMI si venitul net din inchirie (incepand din 01.07.2020 de cand incaseaza chirie lunar). Deci astfel rezulta impozitul pe venit.
Tot in acea declaratie, trebuie sa vedeti daca nu cumva trebuie sa completati si pentru plata contributiei la sanatate pentru 2020. Si asta numai daca venitul net estimat pentru acest an la CMI si cel net din inchriere este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie.
Contractul nu trebuie sa-l inregistrati nicaieri.
Platile pentru impozitul pe venit si contributiile sociale, daca e cazul se pot face in orice data din 2020, dar nu mai tarziu de 15 martie 2021, asa cum rezulta din acea declaratie unica.
Daca deja ati depus declaratia unica cu valorile estimate pentru 2020 pentru pfa CMI,atunci trebuie sa depuneti o declaratie unica rectificativa in care pe langa tot ce ati trecut in acea declaratie unica initiala pentru 2020, completati si informatiile pentru venitul din inchiriere, cu valabilitatea contractului de la 01.07.2020 de cand se incaseaza chirie lunar.
george-neagu, moderator