Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clinicile medicale private sunt sau nu unități ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clinicile medicale private sunt sau nu unități sanitare publice?

Conforma art. 4 alin 1 din OUG 147/27.08.2020:
Angajații sistemului național de apărare, ordine publica și securitate nationala, angajații din penitenciare si personalul din unitățile sanitare publice nu beneficiază de zile libere prevazute la art. 1.
Soția mea lucrează la o clinica medicala privata motiv pentru care cei din conducerea unității mele au refuzat sa imi plătească acel procent prevazut de lege ca urmare a faptului ca ambii părinți mergem la munca și scolile sunt închise.
Totuși clinica medicala la care lucrează soția mea, deși este cu capital privat este publica și chiar are contract cu CAS.
Este corecta decizia lor de a nu îmi acorda acel procent?
Daca decizia lor nu este corecta va rog sa ma ajutați cu o lege, un articol ca sa ma pot justifica în fata lor.
Multumesc!
bozzont, utilizator
OUG 147/2020
art. 8
Prevederile prezentei ordonanțe de urgență se aplică tuturor angajaților din sectorul public și privat, pe toată perioada de limitare sau suspendare a cursurilor în unitatea de învățământ sau a activității serviciilor de zi destinate persoanelor cu handicap, pe perioada stării de alertă și după încetarea acesteia, dar nu mai târziu de finalizarea cursurilor anului școlar 2020-2021.
Știu prevederile legii.
Ma intereseaza doar interpretarea art 4 alin 1, respectiv dacă toate unitățile sanitare sunt unități sanitare publice chiar daca au capital privat. Este singurul lucru care nu il înțeleg referitor la aceasta lege.
Cornel Vasile, Consilier juridic