Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in casa pe care ...

Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in casa pe care am achizitionat-o inainte de casatorie, prin credit PC, durata 25 ani, deci este bun propriu. Eu am parasit locuinta din motive personale. Am avut primul termen si urmeaza cel de-al doilea in luna februarie.
Ii pot face evacuare inainte de finalizarea procesului de divort? A cerut prin reconventionala drept de retentie asupra imobilului.
Casa, creditul, utilitatile, absolut toate sunt pe numele meu, si automat, eu le-am platit si le platesc in continuare integral.
Sunt acoperit legal sa ii fac evacuare sau trebuie sa astept definitivarea divortului? Ea a introdus si partajul, desi nu avem bunuri comune.....bine, asta este alta discutie...
Daca ar proceda in acest fel ar risca sa fie dat in judecata de soție.
Sunt încă căsătoriți și soția are anumite drepturi din acest motiv.Daca nu ar fi fost asa ar fi putut sa isi evacueze soția.
Nu știu dacă avocatul ei ar înțelege exact ce ar avea de făcut dar daca este atent poate sa îl dea in judecată.
Nu stă „în casa dvs.”, stă în domiciliul conjugal. Când v-ați căsătorit, v-ați asumat, reciproc, „și la bine și la rău”, etc. „Legile astea”, așa cum sunt ele făcute, fac diferența între o „familie” și „one night stand”. Pe durata căsătoriei, nu ați plătit „doar dvs”, ratele, au fost plătite de familie, deci sunt bun comun. După divorț, la partaj, urmează să se stabilească cât și ce aprține fiecăruia. Pentru moment, ea este în casă: avantaj ea!

alex201888 a scris:

Foarte tare faza. Nu are absolut nimic pe numele ei, nu a contribuit cu nimic, sta in casa mea si nu o pot evacua. Nu stiu cum sunt facute legile astea...
Dar dupa definitivarea divortului, in timp ce se judeca partajul, se poate evacua?

Nu exista nicio justificare pentru a nu plati intretinerea si celelalte cheltuieli cu utilitatile atit timp cit foloseste singura locuinta.Sotul se poate apara pe considerentul creerii unui prejudiciu care nu poate fi recuperat din motivul lipsei de venituri.Cel putin ca argument in negociere.
Mai in gluma, mai in serios .... mutati-va inapoi, eventual nu singur. Apoi vedeti care cedeaza primul. Serios vorbind, poate chiar nu are unde sa se duca. Nu stiu daca e o idee buna ca pe langa stresul divortului sa adaugati si stresul asta. Daca tot v-ati mutat inseamna ca aveti unde sa stati. In divort si in general, instarile conflictuale din interiorul familiei, nu e bine sa se ajunga la situatii extreme fiindca acestea dau nastere de cele mai multe ori si la reactii extreme. Un pic de intelepciune poate nu strica.

alex201888 a scris:

Pai chiar nu mai suportam sa stau cu ea...

"avantaj ea!" Si cu reciprocitatea invocata cum ramane?

hotumattua a scris:

Nu stă „în casa dvs.”, stă în domiciliul conjugal. Când v-ați căsătorit, v-ați asumat, reciproc, „și la bine și la rău”, etc. „Legile astea”, așa cum sunt ele făcute, fac diferența între o „familie” și „one night stand”. Pe durata căsătoriei, nu ați plătit „doar dvs”, ratele, au fost plătite de familie, deci sunt bun comun. După divorț, la partaj, urmează să se stabilească cât și ce aprține fiecăruia. Pentru moment, ea este în casă: avantaj ea!