avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua Ce castig de cauza am atunci cand o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua Ce castig de cauza am atunci cand o societate juridica ...

Buna ziua

Ce castig de cauza am atunci cand o societate juridica (banca) divulga datele mele cu caracter personal altei persoane fizice?

Intentionez sa dau in judecata banca...
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 18:11, 16 Noiembrie 2020
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Puteti sesiza ANSPDCP , v-au fost divulgate datele personale, fara a exista un temei, in acest sens.

Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea primirii de despagubiri, din partea institutiei bancare.

Cele doua demersuri pot coexista, ele nu se exclud reciproc.

Cum puteti dovedi asta?
Am notificate scrisa de catre banca!

mitabiciclista a scris:

Cum puteti dovedi asta?

Ce scrie în acea notificare a băncii`? Banca recunoaște că a încălcat legea, divulgând date cu caracter personal`?
Ce anume a divulgat`? În mod normal, numai o instanță de judecată poate solicita datele personale ale titularului de cont.
Ultima modificare: Luni, 16 Noiembrie 2020
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Publicare date cu caracter personal pe grup public de facebook ccttnn20 ccttnn20 Buna ziua Un prieten a facut un grup public pe Facebook si a postat numele nostru cu nota aferenta la fotbal dupa nivelul de performanta. In fapt a postat ... (vezi toată discuția)
Protecþia datelor cu caracter personal mancipri mancipri in romania se spune ca functioneaza protecţia datelor cu caracter personal . cat de legal este cazul in care o banca trimite un dosar de imprumut impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Legea prelucrarii datelor cu caracter personal nrgia nrgia Buna ziua, As aprecia daca ma puteti ajuta cu o parere despre existenta si incalcarea legii prelucrarii datelor cu caracter personal - nu sunt sigur daca se ... (vezi toată discuția)