Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gratar la parterul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gratar la parterul blocului

Locuiesc la et 1 al unui bloc cu 3 etaje dintr-un complex rezidential; apartamentul de la parter are gradina de 3X3 m2 in care vecinul si-a amplasat un gratar barbecue cu toate ca Regulamentul de Ordine Interioara interzice acest lucru. Am discutat cu administratorul care imi spune ca ar fi dreptul lui sa aiba gratar pe proprietatea privata si ca de fapt in ROI s-ar face referire doar la spatiile comune din complex.
Chiar asa sa fie? Stiam ca gratarele sunt permise doar in spatii special amenajate (de catre primarie)...
doctorATU, utilizator

De unde ati tras concluzia asta?
Locuiesc in Bucuresti. Este o unitate administrativ teritoriala ( municipiu)

Strada, parcul, parcarea publica reprezinta spatii publice administrate de o unitate administrativ teritoriata. Sediul politiei comunitare este un spatiu privat administrat de o unitate administrativ teritoriala. Curtea si casa mea sunt spatii private administrate de mine in calitate de proprietar.
Discutia este generata de fumul/mirosul degajat de gratarul facut ocazional. Ea a degenerat putin si spre manele ascultate la volum maxim si galagie provocata de intoxicatia cu licori bahice.
Daca ne referim doar la discutia initiala generata de prepararea mancarii in curtea privata, fie ea si la bloc, va pot spune cu certitudine ca se fac gratare pe jar si la Viena in curte, chiar daca aceasta este comuna pentru mai multi proprietari, insa fara muzica si alcool si cu stingatorul la indemana. Nu doar romanii si congolezii mananca gratar pe jar.
Eu am curte la bloc in sect. 3. Uneori mai fac si gratar (anul asta de ex am facut de 7-8 ori), si saptamana trecuta vecina de la parterul blocului vecin m-a reclamat la pol comunitara. Nu era galagie, nu ascultam muzica, asa ca atunci cand au venit domnii de la comunitara au gasit 3 tatici langa gratar cu berile in mana si 4 copii care cautau comori in groapa de nisip. Au dat binete, ne-au explicat pentru ce au venit, si-au cerut scuze de deranj, au facut un proces verbal din care rezulta ca nu s-a produs nici o contraventie, ne-am urat o seara buna si su plecat. Deci...... nu este ilegal sa faci gratar la tine in curte.
Ba. Exista o contraventie. Art 2 pct 25, 26, sau 27 dupa caz. Mai este si ceva pe la pct 2 despre "normele de convietuire sociala". Politistii, de regula (cunosc, am lucrat), fac tot ce pot sa nu faca nimic si nu cam...invers. Eu i-as fi reclamat pt "neglijenta in serviciu". Daca vrem "o tara ca afara" (care vrem-"afara nefiind Congo), tre sa ne purtam ca "afara". "Dreptul meu, se opreste unde incepe al tau". Din cate vad pana aici, cu tot respectul, bag sama ca unicul vinovat ce trebuie condamnat, este clar,....gratarul!
Sa le vedem :

2) constituirea unui grup format din trei sau mai multe persoane, în scopul de a săvârși acțiuni ilicite, contrare ordinii și liniștii publice și normelor de conviețuire socială, precum și actele de încurajare sau sprijinire, sub orice formă, a unor astfel de grupuri de persoane, care incită la dezordine socială;
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;

Care dintre ele are legatura cu gratarul !?

Eu am curte la bloc in sect. 3. Uneori mai fac si gratar (anul asta de ex am facut de 7-8 ori), si saptamana trecuta vecina de la parterul blocului vecin m-a reclamat la pol comunitara. Nu era galagie, nu ascultam muzica, asa ca atunci cand au venit domnii de la comunitara au gasit 3 tatici langa gratar cu berile in mana si 4 copii care cautau comori in groapa de nisip. Au dat binete, ne-au explicat pentru ce au venit, si-au cerut scuze de deranj, au facut un proces verbal din care rezulta ca nu s-a produs nici o contraventie, ne-am urat o seara buna si su plecat. Deci...... nu este ilegal sa faci gratar la tine in curte.

Da! Clar vecina dvs regreta ca cei 3 tatici nu au invitat-o la o berica; sau la o cautare de comori :)))
Cand a ajuns Pol. Locala ce sa vezi? Numai liniste si pace!
Sunteti subiectiv fiind de cealalta parte...

Dra. Ynocentta a precizat destul de clar anumite aspecte; daca are bunavointa sa aduca niste completari ar fi binevenita!
Multumesc

@ latka: pct. 25
doctorATU, utilizator
Toate!