Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG 163/2020 - constituire vechime 6 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG 163/2020 - constituire vechime 6 ani

OUG 163/2020 - asigurare retroactive in baza unui contract de asigurare sociala pentru o perioada de maxim 6 ani (cumparare vechime in munca). Cei 6 ani pot fi constituiti din perioade care se intind pe 8 ani? Am 3 ani integral de acoperit si inca 5 ani cu perioade incomplete si rezulta un total de 5 ani si 7 luni.
Perioadele de timp pentru care se poate încheia contractul de asigurare socială și efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele cuprinse între data împlinirii vârstei de 18 ani și data împlinirii vârstei standard de pensionare.