Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pierdut hotararea judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pierdut hotararea judecatoreasca

Buna seara!
Am pierdut hotararea judecatoreasca definitiva de divort, in care se preciza si incrediintarea copilului, in urma cu 10 ani. Am nevoie de ea urgent, altfel nu i se poate face cartea de identitate, in termenul legal. Cui ar trebui sa ma adresez pentru a obtine o copie a hotararii judecatoresti? Se poate si online sau prin posta? Va multumesc!
sflorin_1316, utilizator
Este necesar sa adresati solicitare oficiala la instanta care a dispus hotararea judecatoreasca
Conditionat de interesul dv este de preferat ca demersurile sa le realizati personal prin audienta la presedintele de instanta fie la registratura
Nu prea o sa reușiți să uegentati fiecare instanta are ritmul propriu în care lucrează în funcție de gradul de încărcare etc.Sunati la registratura și întrebați cum sa procedati,procedurile diferă sunt instanțe unde este nevoie de programare,la unele se depune cererea personal și se transmite prin posta etc.Daca e vorba de o instanță din"provence"unde oamenii sunt mai înțelegători și volumul de muncă e mai mic poate reușiți mai repede daca e in Bucuresti nici o sansa..