Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică descărcarea ...

Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică descărcarea apelor meteorice, colectate într-un sistem de canalizare, direct în emisari naturali, cunoscandu-se gradul lor de poluare cu diverse: ulei de la motoarele mașinilor, metal de la discurile de frână, etc? Mulțumesc.
Exista o intreaga legislatie privitoare la preluare/deversare ape meteorice,sistemele de canalizare,etc
Norma tehnică privind colectarea, epurarea și evacuarea apelor uzate orasenești, NTPA-011/ 28.02.2002,publicat în M Of Partea I nr. 187/ 20 martie 2002.
LEGE nr. 241 din 22 iunie 2006 republicată-privind serviciul de alimentare cu apa si de canalizare,publicat în M Of nr. 679 /7 septembrie 2015
Multumesc pentru raspuns.Am citit legea 241/22.06.2006,insa nu am gasit vreun articol in care sa fie specificat ca este interzisa si pedepsita devarsarea apelor pluviale direct in emisar.
NTPA-011/ 28.02.2002,publicat în M Of Partea I nr. 187/ 20 martie 2002. prevede aspectul invocat de dv