avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică descărcarea ...

Există vreo lege, og sau hg, care sa interzică descărcarea apelor meteorice, colectate într-un sistem de canalizare, direct în emisari naturali, cunoscandu-se gradul lor de poluare cu diverse: ulei de la motoarele mașinilor, metal de la discurile de frână, etc? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:12, 7 Noiembrie 2020
Exista o intreaga legislatie privitoare la preluare/deversare ape meteorice,sistemele de canalizare,etc
Norma tehnică privind colectarea, epurarea și evacuarea apelor uzate orasenești, NTPA-011/ 28.02.2002,publicat în M Of Partea I nr. 187/ 20 martie 2002.
LEGE nr. 241 din 22 iunie 2006 republicată-privind serviciul de alimentare cu apa si de canalizare,publicat în M Of nr. 679 /7 septembrie 2015
Multumesc pentru raspuns.Am citit legea 241/22.06.2006,insa nu am gasit vreun articol in care sa fie specificat ca este interzisa si pedepsita devarsarea apelor pluviale direct in emisar.
NTPA-011/ 28.02.2002,publicat în M Of Partea I nr. 187/ 20 martie 2002. prevede aspectul invocat de dv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata apa meteorică sau apa de ploaie baciu_fanica2000 baciu_fanica2000 Ce pot sa fac deoarece compania de distribuție a apei îmi facturează apa meteo. Menționez că nu locuiește nimeni la aceasta adresa deci nu am consum de ... (vezi toată discuția)
Cota tva servicii vidanjare ClaudiaN ClaudiaN Buna tuturor, puteti sa-mi spuneti, va rog, care este cota de TVA pentru serviciile de vidanjare? Se aplica 9%, fiind considerate servicii de canalizare, sau ... (vezi toată discuția)
Apa meteorica MariusTimiosara MariusTimiosara Buna, Am si eu o dilema, Locuiesc la casa si nu am nici un canal de scurgere a apei meteorice pe linga casa sau pe intraga proprietate , totusi platesc ... (vezi toată discuția)