avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce înseamnă prescurtările care apar pe citativ: NR, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce înseamnă prescurtările care apar pe citativ: NR, TC, DC...? ...

Ce înseamnă prescurtările care apar pe citativ: NR, TC, DC...? (există și altele?)

Exemplu:
Reclamant:
1. NR Vasilică
2. NR Georgică

Pârât
3. TC Săndel

Martor
4. DC Florinică
5. Ionică
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
NR - nu are termen in cunostinta
TC - are termen in cunostinta
DC - dispunere citare
„Dispunere citare”, adică se citează pentru prima dată?
„Nu are termen în cunoștință”, adică se citează iar?
DC - adica a fost citat.
NR - adica il citeaza iar, dar asta nu inseamna ca e lipsa de procedura si ca se amana cauza.

Intrebarea dvs. e lipsita de detalii, asa ca raspunsul meu s-ar putea sa aiba aceeasi nuanta.
Detaliile sunt în întrebarea de bază. E un citativ pastișat. După părerea mea de om cu carte, prescurtările alese nu au noimă. unde mai pui și lipsa vreunei indicații pentru ultimul martor.
Nu au nici o relevanță abrevierile respective pt dvs ,nu va ajuta,nu va prejudiciaza ,probabil ca orice justitiabil fara avocat va legați de lucrurile neesențiale iar pe cele cu adevărat esențiale le neglijați.

Alte discuții în legătură

De ce nu primesc citatia? ce se poate intampla? animacikaa animacikaa intr un dosar penal in recurs am avut primul termen in 23 ianuarie....am cerut amanarea cauzei pt a angaja un avocat,(cererea am depus la arhiva,nu am fost ... (vezi toată discuția)
Citatie Micutu112 Micutu112 Buna ziua.Sunt citat intrun dosar in calitate de parte civila.E vorba de furtul unei biciclete.Am cerut in reclamatie suma de 300 ron.Autorul este ... (vezi toată discuția)
Prezenta la sedinte a inculpatului, in procesul penal tija tija Buna ziua, Am un proces penal pe rol, suntem in faza cercetarii judecatoresti, iar in urma cu 3 luni instanta a dispus ca nu mai suntem obligati sa ne ... (vezi toată discuția)