Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce înseamnă prescurtările care apar pe citativ: NR, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce înseamnă prescurtările care apar pe citativ: NR, TC, DC...? ...

Ce înseamnă prescurtările care apar pe citativ: NR, TC, DC...? (există și altele?)

Exemplu:
Reclamant:
1. NR Vasilică
2. NR Georgică

Pârât
3. TC Săndel

Martor
4. DC Florinică
5. Ionică
NR - nu are termen in cunostinta
TC - are termen in cunostinta
DC - dispunere citare
„Dispunere citare”, adică se citează pentru prima dată?
„Nu are termen în cunoștință”, adică se citează iar?
DC - adica a fost citat.
NR - adica il citeaza iar, dar asta nu inseamna ca e lipsa de procedura si ca se amana cauza.

Intrebarea dvs. e lipsita de detalii, asa ca raspunsul meu s-ar putea sa aiba aceeasi nuanta.
Detaliile sunt în întrebarea de bază. E un citativ pastișat. După părerea mea de om cu carte, prescurtările alese nu au noimă. unde mai pui și lipsa vreunei indicații pentru ultimul martor.
Nu au nici o relevanță abrevierile respective pt dvs ,nu va ajuta,nu va prejudiciaza ,probabil ca orice justitiabil fara avocat va legați de lucrurile neesențiale iar pe cele cu adevărat esențiale le neglijați.