Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Părinții mei au divorțat de peste 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Părinții mei au divorțat de peste 10 ani. Tatăl ...

Bună seara.
Părinții mei au divorțat de peste 10 ani.
Tatăl meu a rămas în casa construită de ambii părinți, pe când noi, doi frați, am plecat împreună cu mama ca să ne refacem viața.
Din cauza costurilor ridicate și a lipsei banilor, am sfătuit-o pe mama la acel moment să nu facă partaj, deoarece atâta timp cât tatăl nostru este în viață, niciunul din noi nu se va întoarce să locuiască în casă.
În extrasul CF casa apare pe numele amândurora.
Se poate ca mama să rămână fără partea ei de casă?
Se poate ca tata să facă ceva cu casa fără știrea/semnătura mamei?
Am auzit ieri de termenul de uzucapiune și m-a pus pe gânduri.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
In mod normal tatal nu are ce sa faca.
Ar fi insa bine sa mergeti cu actele la avocat pentru o justa analiza ca sa va lămuriți pe baza de acte.
Se poate ca mama să rămână fără partea ei de casă?
Se poate ca tata să facă ceva cu casa fără știrea/semnătura mamei?

NU.
ar putea sa ceara partajul, stie unde locuieste mama ca sa o citeze in caz ca ar cere partajul in instanta ?
mai uitati-va din cand in cand pe portalul instantelor de judecata sa vedeti daca mama are vreun proces pe rol.

Ar trebui ca mama sa ceara partajul, e pacat sa nu beneficieze de munca ei. Poate cere ajutor public judiciar daca nu isi permite sa plateasca taxa de timbru.
gi-jane2, moderator
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Ne gândim să facem partajul, însă mama ar vrea să-i intenteze proces și să-i ceară chirie pe timpul cât a locuit în casă fără ca noi să avem acces la ea.
Credeți că este o solicitare întemeiată?
Ar avea câștig de cauză într-o asemenea situație?
Mulțumesc mult încă o dată.
Nu, chiar deloc. E problema ei ca nu a stat in casa in perioada asta. Putea sa ceara daca o dadea afara si nu voia sa o lase sa intre, ea cerea atunci partajul si cerea despaubiri pt lipsa de folosinta pt acea perioada.
Așa s-a și întâmplat.
După ce a dat-o afară, a înlocuit yalele de la întrări și nu am mai avut acces în casă.