avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Părinții mei au divorțat de peste 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Părinții mei au divorțat de peste 10 ani. Tatăl ...

Bună seara.
Părinții mei au divorțat de peste 10 ani.
Tatăl meu a rămas în casa construită de ambii părinți, pe când noi, doi frați, am plecat împreună cu mama ca să ne refacem viața.
Din cauza costurilor ridicate și a lipsei banilor, am sfătuit-o pe mama la acel moment să nu facă partaj, deoarece atâta timp cât tatăl nostru este în viață, niciunul din noi nu se va întoarce să locuiască în casă.
În extrasul CF casa apare pe numele amândurora.
Se poate ca mama să rămână fără partea ei de casă?
Se poate ca tata să facă ceva cu casa fără știrea/semnătura mamei?
Am auzit ieri de termenul de uzucapiune și m-a pus pe gânduri.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: ValeMaria , utilizator 20:40, 13 Noiembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod normal tatal nu are ce sa faca.
Ar fi insa bine sa mergeti cu actele la avocat pentru o justa analiza ca sa va lămuriți pe baza de acte.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate ca mama să rămână fără partea ei de casă?
Se poate ca tata să facă ceva cu casa fără știrea/semnătura mamei?

NU.
ar putea sa ceara partajul, stie unde locuieste mama ca sa o citeze in caz ca ar cere partajul in instanta ?
mai uitati-va din cand in cand pe portalul instantelor de judecata sa vedeti daca mama are vreun proces pe rol.

Ar trebui ca mama sa ceara partajul, e pacat sa nu beneficieze de munca ei. Poate cere ajutor public judiciar daca nu isi permite sa plateasca taxa de timbru.
Ultima modificare: Marți, 10 Noiembrie 2020
gi-jane2, moderator
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Ne gândim să facem partajul, însă mama ar vrea să-i intenteze proces și să-i ceară chirie pe timpul cât a locuit în casă fără ca noi să avem acces la ea.
Credeți că este o solicitare întemeiată?
Ar avea câștig de cauză într-o asemenea situație?
Mulțumesc mult încă o dată.
Nu, chiar deloc. E problema ei ca nu a stat in casa in perioada asta. Putea sa ceara daca o dadea afara si nu voia sa o lase sa intre, ea cerea atunci partajul si cerea despaubiri pt lipsa de folosinta pt acea perioada.
Așa s-a și întâmplat.
După ce a dat-o afară, a înlocuit yalele de la întrări și nu am mai avut acces în casă.

Alte discuții în legătură

Tata agresiv si betiv Blabla1234 Blabla1234 Buna,am si eu niste probleme cu tatal meu. Efectiv de cand eram mica ne terorizeaza si pe mine si pe mama mea. Acum daca am crescut si ma pot duce la munca are ... (vezi toată discuția)
Ajutor (violenta domestica) sergiux3m sergiux3m Numele Meu este sergiu am 22 de ani si sunt din tulcea....poate nu are relevanta.......de ceva timp adica de vreo 6-7 ani viatza mea si a celorlanta 2 surori ... (vezi toată discuția)
Obligatii plata cheltuieli de judecata la un proces de partaj ... undrh undrh Obligatii plata cheltuieli de judecata la un proces de partaj intre frati. Detin 6/8 dintr-un imobil din 2015 (celelalte doua optimi apartin celor doi frati ai ... (vezi toată discuția)