Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Părinții mei au divorțat de peste 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Părinții mei au divorțat de peste 10 ani. Tatăl ...

Bună seara.
Părinții mei au divorțat de peste 10 ani.
Tatăl meu a rămas în casa construită de ambii părinți, pe când noi, doi frați, am plecat împreună cu mama ca să ne refacem viața.
Din cauza costurilor ridicate și a lipsei banilor, am sfătuit-o pe mama la acel moment să nu facă partaj, deoarece atâta timp cât tatăl nostru este în viață, niciunul din noi nu se va întoarce să locuiască în casă.
În extrasul CF casa apare pe numele amândurora.
Se poate ca mama să rămână fără partea ei de casă?
Se poate ca tata să facă ceva cu casa fără știrea/semnătura mamei?
Am auzit ieri de termenul de uzucapiune și m-a pus pe gânduri.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Nu pot să cred că acesta este un argument.

ma refeream doar la faptul ca nu puteti solicita chirie. nu plateste chirie ca sta in casa lui. putea fi obligat sa plateasca despagubiri pt lipsa de folosinta, dar cereti degeaba acum dupa atata timp, asta era ideea.
Să înțeleg că mama nu poate solicita niciun fel de despăgubire pentru toți acești ani în care a fost privată de munca ei de 36 de ani?
Din ce spuneti, pe mama si pe cei doi copii nu i-a "privat" nimeni de nimic. Mama a ales calea asta (buna sau rea, nu e cazul sa ne pronuntam) care nu a fost tocmai in avantajul sau si al copiilor. Inteleg ca nu a dat-o nimeni afara din casa si cum casa era bun comun, putea la fel de bine sa ramana si sa schimbe dansa incuietorile. Legea nu asteapta dupa fiecare sa se simta in stare sa faca ceva sau sa nu faca. Legea da instrumente pentru ca fiecare sa isi poata exercita drepturile garantate ... tot de lege. E ca in cazul mostenirii, daca vreti o comparatie: legea iti da dreptul la mostenire dar daca nu il si exerciti, il pierzi. Un fel de "Ajuta-ma, Doamne! Da din maini, Ioane!". Incercati acum o actiune de partaj. Mama, sa incerce, nu dvs. Si veti vedea cu ce ramaneti la incheierea lui. Parerea mea e ca daca nu aveti niste bani sa ii platiti o sulta tatalui si sa ramaneti cu intreg apartamentul ca urmare a actiunii de partaj, mai bine stati cuminti deocamdata. Actiunea de partaj e imprescriptibila asa ca mama o va putea initia oricand. Insa daca se lasa cu vanzare ca urmare a neintelegerii partilor, nimeni nu se va alege cu mai nimic.
nu, e problema ei ca a ales sa stea pe afara.

ValeMaria a scris:

Să înțeleg că mama nu poate solicita niciun fel de despăgubire pentru toți acești ani în care a fost privată de munca ei de 36 de ani?

Ba da, mama a fost alungată din casă fără absolut niciun lucru personal.