Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate notarul sa incaseze onorariu de 1% din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate notarul sa incaseze onorariu de 1% din antecontract înainte de inregistrarea plății avansului pt proprietate?

Bună ziua,
Am semnat o promisiune de vanzare pentru un apartament din București cu un notariat (in ianuarie 2020). Desi in momentul in care am semnat promisiunea nu era inregistrata plata avansului catre proprietar, mie, cumparatorului, mi s-a cerut sa platesc taxe notariale de peste 1% (incluzând TVA), pentru avansul de 80%. Dupa semnare, am aflat de Ordinul de la Ministerul Justitiei nr.3926/C/2018 cu referire la faptul ca nu se poate incasa taxa de 1% daca nu se dovedeste plata pana in momentul semnarii promisiunii bilaterală si ca dupa oct 2018, onorariul notarial plătit la antecontract /promisiune bilaterală nu se mai deduce din onorariul de la contractul de vânzare cumpărare.
Îmi puteți spune dacă există vreo cale de atac împotriva notarului pentru recuperarea taxelor notariale mari nejustificate? (nejustifucate pt ca plata avansului a fost făcută după semnare antecontract)
Va mulțumesc.
In acelasi Ordin, la art.8, lit.q se menționează că onorariul privind autentificarea promisiunilor de vânzare, se stabilește liber intre notar si client.
Tot in acelasi Ordin, se vorbește despre "promisiuni bilaterale sau unilaterale de cumpărare prin care se confirmă şi primirea preţului în parte sau în integralitatea sa, onorariul se stabileşte la 1% din valoarea achitată".
Declarația părților ca au primit/platit suma reprezintă o confirmare. Nu exista obligația legală de a verifica efectiv tranzactia/viramentul bancar. Dacă vânzătorul a acceptat să promită vânzarea bunului sau, deși avansul i-a fost achitat ulterior, este înțelegerea și problema dvs.
De asemenea, la rândul dvs, ati acceptat să vă asumati obligația cumpararii, deși la momentul semnării antecontractului nu ati achitat avansul.
Cu alte cuvinte, daca dvs părțile v-ati grabit și v-ati inteles sa semnati antecontractul înainte de efectuarea plății, ce vina are notarul?
El v-a perfectat actul, l-a redactat, sunt angajați ai biroului platiti ca să vă rezolve dvs actele și că atare este normal sa perceapă onorariul.
Mergând pe raționamentul dvs, ar fi trebuit ca antecontractul sa fie facut gratis, doar pentru că avansul a fost platit ulterior semnării.
In al treilea rand, nu v-a obligat nimeni sa achitați un avans atat de mare. Probabil ati facut-o in ideea să ieșiți muuullllt mai ieftin la contractul de vânzare. Mie una imi suna a "cum să facem să nu plătim mult la notar?"
Era suficient să achitați un avans de 5 %, de exemplu, situație în care și costurile privind autentificarea antecontractului ar fi fost mult mai mici.
raluk0207, utilizator
Va mulțumesc pentru răspuns.

Nu pretind semnarea gratis, dar nici nu cred ca e de bun simț incasarea unor preturi cu cateva mii de lei mai mari.

Cei 4 notari pe care i-am întrebat, din pacate dupa semnarea antecontractului, dupa ce am aflat ca onorariul de la antecontract nu se mai poate deduce la plata onorariului pentru contractul de vanzare, practică preturi de 150-500 lei, nu de 1%, in condițiile neinregistrarii avansului. Din păcate, având in vedere lipsa totală a transparenței cu notarii ne duce catre această situație.

Rog si un avocat sa ma ajute cu o parere cu privire la o posibila cale de atac, daca este posibil.

Va mulțumesc anticipat.

gi-jane2, moderator
Păi ce să mai atacați? Faptul că notarul v-a încasat un onorariu mare?
Dvs ati platit. Aveti bon/chitanța.
De ce e mare, de ce atat, după cum v-am explicat mai sus, tarifele pentru primisiunile de vânzare sunt minim 1% din valoarea avansului.
Lipsa de transparență e la fel peste tot si in toate domeniile.
Dacă mă duc să iau prânzul la Intercontinental, bineînțeles că o să fie mai scump decat daca l-aș fi mâncat in Berceni.

Mihail850 a scris:

Cei 4 notari pe care i-am întrebat, din pacate dupa semnarea antecontractului, dupa ce am aflat ca onorariul de la antecontract nu se mai poate deduce la plata onorariului pentru contractul de vanzare, practică preturi de 150-500 lei, nu de 1%, in condițiile neinregistrarii avansului.

Ordinul menționat și legea, în general, nu condiționează cei 1% de plata sau nu a avansului.
E 1% indiferent daca avansul se plătește acum sau peste două zile.
Este declarația și înțelegerea dvs, ca parti contractante.
Am dubii serioase referitoare la afirmația celor 4 notari.
Dacă se achita un avans de 80% din valoarea totală și 1% din avans înseamnă 500 lei, rezultă că prețul total al imobilului este de 62.500 lei (aproximativ 12.000 euro)

Dacă 1% din avansul de 80%, înseamnă 150 lei, rezultă că prețul total al imobilului ar fi de 18.750 lei (aproximativ 3900 euro).
Vreti sa spuneti ca dvs cumpărați un imobil in Bucuresti, de la un dezvoltator imobiliar, la un pret cuprins între 3900 și 12.000 euro? Astfel încât costurile de 1% din avansul de 80% pentru un antecontract să fie intre 150 si 500 lei?
Ma indoiesc sincer!
raluk0207, utilizator
Nu, cum spuneam, eu am platit 1% din valoare, adică mult mai mult, câteva mii de lei, in loc de 150lei-300 lei, confirmat de 4 notari.

"conform Ordinul Ministerului Justitiei nr. 3926/C/2018 pentru modificarea si completarea Normelor privind tarifele de onorarii pentru serviciile prestate de notarii publici, aprobate prin Ordinul MJ nr. 46/C/2011, publicat in Monitorul Oficial nr. 895 din 24 octombrie 2018,
.(...)

Pentru autentificarea promisiunilor bilaterale sau unilaterale privind instrainarea dreptului de proprietate sau constituirea altor drepturi reale imobiliare, daca nu se confirma primirea unei sume de bani, onorariul se calculeaza potrivit anexei nr. 1 pct. 6.", adică nu cu 1%

Revin cu ce am scris anterior: Rog un avocat sa răspundă.

Comparația dvs cu restaurantul Intercontinental nu isi are rostul. Restaurantele publică prețurile si le poti vedea înainte.
Unele notariate nu doar ca nu îți spun prețul, amână calcularea onorariului contractului pana în momentul semnării, spunând "nu putem oferi o cotație inaintea semnării"

Atitudinea: in fiecare sector/domeniu e la fel, nu arată decât practica pe care unii notari o fac. Exista si notari cinstiți, unii au si calculatoare pentru onorarii pe site. Din pacate nu sunt majoritatea. Dar putem scăpa de notarii inselatori refuzând sa lucrăm cu ei.

raluk0207 a scris:

Mihail850 a scris:

Cei 4 notari pe care i-am întrebat, din pacate dupa semnarea antecontractului, dupa ce am aflat ca onorariul de la antecontract nu se mai poate deduce la plata onorariului pentru contractul de vanzare, practică preturi de 150-500 lei, nu de 1%, in condițiile neinregistrarii avansului.

Ordinul menționat și legea, în general, nu condiționează cei 1% de plata sau nu a avansului.
E 1% indiferent daca avansul se plătește acum sau peste două zile.
Este declarația și înțelegerea dvs, ca parti contractante.
Am dubii serioase referitoare la afirmația celor 4 notari.
Dacă se achita un avans de 80% din valoarea totală și 1% din avans înseamnă 500 lei, rezultă că prețul total al imobilului este de 62.500 lei (aproximativ 12.000 euro)

Dacă 1% din avansul de 80%, înseamnă 150 lei, rezultă că prețul total al imobilului ar fi de 18.750 lei (aproximativ 3900 euro).
Vreti sa spuneti ca dvs cumpărați un imobil in Bucuresti, de la un dezvoltator imobiliar, la un pret cuprins între 3900 și 12.000 euro? Astfel încât costurile de 1% din avansul de 80% pentru un antecontract să fie intre 150 si 500 lei?
Ma indoiesc sincer!

Mihail850, utilizator