Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună, am o întrebare, dacă se poate să mă ajute ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună, am o întrebare, dacă se poate să mă ajute cineva: ...

Bună, am o întrebare, dacă se poate să mă ajute cineva: pentru cineva... Respectivul a depus actele pentru însoțitor pentru soția lui care este paralizată, în data de 26 septembrie, la primăria din localitate. Cei de acolo i-au spus că va primi primii prima îndemnizație în luna noiembrie. Este corect, sau trebuia să ia prima îndemnizație în Octombrie? Mulțumesc anticipat!

emiliano zapata a scris:

Bună, am o întrebare, dacă se poate să mă ajute cineva: pentru cineva... Respectivul a depus actele pentru însoțitor pentru soția lui care este paralizată, în data de 26 septembrie, la primăria din localitate. Cei de acolo i-au spus că va primi primii prima îndemnizație în luna noiembrie. Este corect, sau trebuia să ia prima îndemnizație în Octombrie? Mulțumesc anticipat! Plizz!

Plata prestației sociale începe cu luna următoare depunerii cererii și încetează cu luna următoare expirării dreptului la prestația socială.
[ link extern ] /
Mulțumesc frumos pentru răspuns!