avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani împrumutați
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani împrumutați

Bună ziua,
La începutul anului i-am împrumutat fratelui meu, care locuiește în Anglia, suma de 5.000€.
Mi-a virat înapoi 1000€ în septembrie, dar restul refuza să mi-i dea.
Există vreo cale legală prin care îi pot recupera, în condițiile în care eu locuiesc în România, iar el în UK?
Am doar dovada transferului, martori și câteva mesaje scrise pe rețele de socializare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Noiembrie 2020
Roxanamaria5, utilizator
Ii recuperați în urma unui proces civil,,,angajandu-va avocat .Sunt multe aspecte de discutat dar procesul are toate șansele de castig.
Procesul nu este simplu dar se poate castiga.
Depinde si de cum se apara partea adversa dar mai ales de probe.
Trebuie foarte mare atenție la administrarea probelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai pot recupera imprumutul? AOctavian AOctavian Buna seara. In urma cu un an am imprumutat o cunostiinta care locuieste in Anglia cu suma de 1000 euro. Am fost \"asigurat\" ca in maxim trei luni de zile voi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! În cazul in care am dat bani cu imprumut fara nici ... Morus Alin Morus Alin Buna ziua! În cazul in care am dat bani cu imprumut fara nici un act si fara martori ii mai pot recupera inapoi?Daca am o convorbire telefonica inregistrata ... (vezi toată discuția)
Concubinaj - cum recuperez suma imprumutata? eunice77 eunice77 Buna, Ma poate ajuta cineva si pe mine? Am locuit impreuna cu un barbat 5 ani, la un moment dat i-am imprumutat 6000 lei dar fara martori. Acum ne-am ... (vezi toată discuția)