Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Optez pentru plata cas prin declaratia unica ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Optez pentru plata cas prin declaratia unica rectificativa pentru 2020

In contabilitatea pfa sistem real, in cazul in care optez pentru plata cas prin declaratia unica rectificativa pentru estimat 2020 si platesc pentru un an de zile toata suma in decembrie 2020, deducerea acestei sume se inregistreaza toata in contabilitatea pe 2020?
george-neagu, moderator
Da.
Si care este perioada in care se considera ca sunt/am fost asigurata? ian 2020-dec2020 sau un an in continuare de la data platii ?
Treaba cu "asigurat de la data depunerii declaratiei" este doar pentru contributi la sanatate. La pensie platiti acum dar, va aparea ca ati platit contributia la pensie pentru 2020 dar asta abia spre sfarsitul anului viitor cand se va face schinbul de informatii intre cei de la finante si cei de la casa de pensii.
george-neagu, moderator
Si cand mai platesc contributie, diferenta pentru realizatul pe 2020, in 2021, tot pe 2020 se considera ca am fost asigurata?