avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care sunt taxele vamale de plătit, tva-ul daca ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care sunt taxele vamale de plătit, tva-ul daca importam textile direct din Turcia

Bună ziua!
De curând ne am deschis o firma(SRL neplatitor de TVA ), de materiale textile. Momentan nu facem import. Le reluam de aici din România en-gros și le revindem, nu deținem stoc, în viitorul apropiat dorim sa le importam noi direct din Turcia. Întrebarea mea este care sunt pașii ce trebuiesc urmați, care ar fi taxele vamale de plătit, tva-ul, am tot cautat dar nu am găsit nici o informație. Doresc să știu aceste detalii deoarece as vrea sa vedem dacă se merita sa facem asta. Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Texline , utilizator 12:06, 24 Noiembrie 2020
Buna ziua,


Pentru import de materiale va este necesar cod Eori in primul rand. Tva ul 19% platit in vama il veti include in costul marfii, la fel ca orice alt cost. Referitor la taxe vamale aplicabile, e un intreg algoritm si aici o sa va ajute un declarant vamal.

Daca achizitionati din Ue va trebuie un cod special de tva doar dupa ce depasiti un prag de 10000 eur la achizitii. Pana atunci furnizorul va emite invoice cu tva local. Dupa depasire prag achizitii, platiti tva ul de 19% in Romania prin depunere D 301 la Anaf.

Dupa ce facturati 300.000 lei intr un an deveniti platitor de tva. Facturati cu tva, primiti facturi cu tva de la furnizor iar diferenta o virati la stat.

Mai datorati impozit micro 1% ,daca aveti salariat cu 8 ore, sau 3% fara.
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2020
REV-TAX CONSULTING SRL, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, ma interesează din Turcia nu, UE. Mulțumesc mult!

REV-TAX CONSULTING SRL a scris:

Buna ziua,


Pentru import de materiale va este necesar cod Eori in primul rand. Tva ul 19% platit in vama il veti include in costul marfii, la fel ca orice alt cost. Referitor la taxe vamale aplicabile, e un intreg algoritm si aici o sa va ajute un declarant vamal.

Daca achizitionati din Ue va trebuie un cod special de tva doar dupa ce depasiti un prag de 10000 eur la achizitii. Pana atunci furnizorul va emite invoice cu tva local. Dupa depasire prag achizitii, platiti tva ul de 19% in Romania prin depunere D 301 la Anaf.

Dupa ce facturati 300.000 lei intr un an deveniti platitor de tva. Facturati cu tva, primiti facturi cu tva de la furnizor iar diferenta o virati la stat.

Mai datorati impozit micro 1% ,daca aveti salariat cu 8 ore, sau 3% fara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva achizitie sua Alex N Alex N Buna ziua, Am o firma neplatitoare de TVA, dar de asemenea am si un cod de tva pentru achizitii intracomunitare. Intrebarea mea este, daca vreau sa aduc ... (vezi toată discuția)
Taxe pentru achizitie din turcia? MonicaOlariu MonicaOlariu Buna Ziua. In cazul unei achizitii de materiale textile din Turcia, un SRL din Romania, platitor de TVA, ce taxe va avea de platit ? Ma gandesc daca se pune ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar firma neplatitoare tva Alex N Alex N Buna ziua, O societate comerciala, neplatitoare de tva in Romania, achizitioneaza marfuri din UE si vinde fara TVA in Romania. Achizitiile din state UE sunt ... (vezi toată discuția)