Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pot face in situatia in care , desi tinut sub ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pot face in situatia in care , desi tinut sub contract de ...

Ce pot face in situatia in care , desi tinut sub contract de asistenta juridica , avocatul meu nu isi indeplineste obligatiile , mai mult decat atat , blocheaza orice cale de dialog , desi domiciliul procesual ales se afla la cabinetul sau ? Acolo soseste corespondenta in cauza ...!
Denunțați contractul, solicitați actele și mergeți la alt avocat. Dacă tot nu răspunde, plângere la Barou.
Mulțumesc d-na avocat ! Îmi pare rău oarecum...nu pentru onorariul achitat , ci pentru că există astfel de "profesioniști" in orice domeniu , mai ales dintre cei care își fac singuri publicitate mascată pe Internet ...!
Imi puteti da detalii, va rog? Cum adica publicitate mascata?

Dănuț-Adrian a scris:

Mulțumesc d-na avocat ! Îmi pare rău oarecum...nu pentru onorariul achitat , ci pentru că există astfel de "profesioniști" in orice domeniu , mai ales dintre cei care își fac singuri publicitate mascată pe Internet ...!

Bună dimineața!
Prin "publicitate mascată", eu înțeleg , in acest caz , acea situație în care o persoană , făcând uz de posibilitățile vaste oferite de Internet , face literalmente apologia cunoștințelor proprii în domeniu , dă asigurări potențialilor clienți că se află mult deasupra altor confrați prin expertiza proprie , fiind un adevărat expert in materie , oferindu-si serviciile de consultanță și altor confrați din Uniunea Europeană și Romania , care ar fi dornici sa se hrănească din vastele sale cunoștințe , fiind un adevărat deschizător de drumuri in materie , oferind soluții față de care , instanțele de judecată se vor pronunța doar in favoarea clienților săi ;
Desigur , lasă la latitudinea potențialilor clienți decizia de a apela la domnia sa...
Bună seara, d-na avocat!
Fără a avea pretenția de a primi un răspuns "pro bono", as vrea sa expun următoarea situație , deși am reținut raspunsul dv. anterior :
Am calitatea de contestator intr-un proces de executare silită . Termenul în care intimata trebuia să depună întâmpinare a trecut demult și mi se pare normal să știu dacă a depus întâmpinarea . Va citez răspunsul distinsului domn avocat : "Păi eu sunt avocatul ; eu mă ocup , nu dumneavoastră !"
Eu doar i-am adresat întrebarea dacă există sau nu o întâmpinare in dosar !
Sigur că pot întreba la Registratură , însă e deschis doar Marțea , iar eu pot sa ajung acolo peste 2 săptămâni...
1 . Este normal/legal sa nu aflu acest lucru elementar? (Poate greșesc eu)
2 . Contestația la executare am citit-o făcând o cerere la Registratură , întrucât dânsul mi-a spus că , textul contestației fiind un drept de proprietate intelectuală , nu mi-l poate comunica ; am așteptat până a apărut pe site. Acest lucru este și el normal ?
Va rog să mă scuzați pentru dimensiunile acestui mesaj , va mulțumesc !
O seară plăcută !
Adrian Osiceanu
Dănuț-Adrian, utilizator